
Pielgrzymi z grupy przezroczystej (akademickiej), której przewodnikiem jest ks. Krzysztof Buholz w tym roku postanowili wyróżnić się, jako najbardziej nawiązujący do mających się odbyć w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Z Bydgoszczy na Jasną Górę ruszyli z flagami różnych narodów, ale osoby odpowiedzialne za poszczególne symbole państwowe nie zostały najwidoczniej poinstruowane z podstaw protokołu flagowego.
W piątek 31 sierpnia Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej dotarła do celu swojej wędrówki na Jasną Górę. Wówczas zgodnie ze zwyczajem pielgrzymi kładą się krzyżem przed jasnogórskim klasztorem, aby w chwili skupienia oddać trud jedenastodniowego wysiłku. Przynajmniej dwójka pielgrzymów z grupy przezroczystej zdecydowała się położyć w tym momencie flagi na ziemie – symbole Stanów Zjednoczonych i Republiki Federalnej Niemiec. Pielgrzym niosący flagę amerykańską, częścią ciała się na niej położył, co zostało uwiecznione na zdjęciach. Być może w podobny sposób potraktowano także inne symbole narodowe.
Komisja Heraldyczna stoi na stanowisku – Flaga powinna być tak umieszczana, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie.
Ten zapis tyczy się co prawda bezpośrednio polskiej flagi, jednakże heraldycy są zdania, że flagi innych państw powinniśmy traktować z takim samym szacunkiem, jakiego oczekujemy wobec naszych symboli narodowych.
Praktyką stosowaną przez poczty sztandarowe na uroczystościach kościelnych stało się pochylenie sztandaru, wraz z głębokim pokłonem tworzących poczet. Z uwagi na możliwość dotknięcia przez sztandar ziemi, nikt z pocztu podczas eucharystii nigdy nie klęka. Inna sprawa, że dziwne wydawałoby się, aby Polacy składali pod Jasną Górą pokłon w imieniu innych narodów, z ich symbolami państwowymi.
Nie publikujemy zdjęcia incydentu, gdyż brały w nim udział osoby nieletnie, które mogły nie być do końca świadome. Obowiązek wyjaśnienia zasad obchodzenia się z flagami narodowymi, w tym miejscu spoczywał przede wszystkim na przewodniku grupy, który zaakceptował użycie na potrzeby pielgrzymki obcych flag narodowych.
Sectetur adipiscing elit. Sed nisi ipsum, aliquet ac vulputate eu, congue nec diam. Mauris ligula metus, tempus eget scelerisque nec, aliquet et risus. Nulla consequat elit vel ipsum pharetra quis tempor metus varius.





