Węgierski kartograf może zostać patronem skweru



Rok Kanału Bydgoskiego już się zakończył, choć ciekawym akcentem go wieńczącym może być nazwanie skweru znajdującego się przy bulwarach obok ulicy Marcinkowskiego imieniem Franciszka Floriana Czakiego. O tej postaci pisaliśmy już na łamach Portalu Kujawskiego. Decyzję w tej sprawie radni podejmą w środę.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały był on jednym z najwybitniejszych kartografów polskich w XVIII wieku. Pracując na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wykonał m.in. mapę dolnego biegu Wisły i opracował koncepcję budowy kanału łączącego Brdę z Notecią, który miał ożywić gospodarczo nasz region.

 

Jego pomysł nie został zrealizowany, gdyż upadające państwo polskie nie miało na to funduszy. Po I rozbiorze Polski tą sprawą się zainteresował król Prus Fryderyk II, który zdecydował się na budowę Kanału Bydgoskiego.

 

Decyzja radnych może mieć także znaczenie symboliczne, ponieważ niektórzy historycy twierdzą, że koncepcja wybudowania Kanału Bydgoskiego to było pruskie działanie przeciwko Toruniowi. Przypomnienie postaci Franciszka Floriana Czakiego będzie podkreśleniem, że koncepcja jego budowy powstała jeszcze za czasów I Rzeczypospolitej.

 

Więcej o postaci Franciszka Czakiego i jego koncepcji Kanału Bydgoskiego To Węgier jako pierwszy zaproponował budowę Kanału Bydgoskiego.

 

Wydanie książki poświęconej tej postaci zadeklarował konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak.