Ze strony Komisji Europejskiej nie ma żadnych konkretów dla Janikosody. Poza ofertą wsparcia zwalnianych pracowników

Ze strony Komisji Europejskiej nie ma żadnych konkretów dla Janikosody. Poza ofertą wsparcia zwalnianych pracowników
Komisarz Wopke Hoekstra/ Fot: European Union 2024

W środę gruchnęła informacja o planie wprowadzenia przez Qemeticę zakładów Janikosody w hibernację i zwolnienie 350 pracowników do lipca, po stronie Komisji Europejskiej do dzisiaj nie padła jednak żadna konkretna propozycja, chociaż z interwencją w tej sprawie w lutym wystąpił europoseł Kosma Złotowski. Wczoraj z kolejną interwencją występują polscy europosłowie z Europejskiej Partii Ludowej (PO i PSL).

Po blisko miesiącu o interwencji europosła Złotowskiego (PiS) do sprawy odniósł się holenderski komisarz Wopke Hoekstra – W ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) uznaje się, że producenci sody kalcynowanej należą do sektorów narażonych na ucieczkę emisji gazów cieplarnianych, a zatem ich konkurencyjność jest wspierana przez wyższe bezpłatne uprawnienia. Komisja współpracuje z państwami trzecimi w celu szerszego ustanowienia opłat za emisję gazów cieplarnianych, w tym z Turcją, która jest w trakcie przyjmowania przepisów krajowych – informuje – Unijny mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM) wprowadza cenę odzwierciedlającą EU ETS w odniesieniu do wbudowanych emisji dwutlenku węgla związanych z importowanymi towarami objętymi jego zakresem i ma na celu zachęcanie do bardziej ekologicznego przywozu do UE. Przeprowadzana jest analiza dotycząca potencjalnego rozszerzenia zakresu CBAM, a sektor chemiczny jest częścią tej oceny.

Mamy zatem jedynie informacje, że prowadzone są analizy, bez jednak wskazania czy planuje się jakieś konkretne zmiany, a na informacje o tym, że Janikosoda może ograniczyć zatrudnienie komisarz Hoekstra stwierdza – W latach 2021-2027 potencjalne zwolnienia w zakładzie Qemetica Soda Polska w Janikowie można by wesprzeć poprzez uruchomienie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG), jeżeli wnioskuje o to państwo członkowskie i spełnione są kryteria określone w rozporządzeniu.

Przypomnijmy, że główną przyczyną problemów Janikosody i innych zakładów chemicznych w Europie jest przegrywanie konkurencji cenowej z krajami spoza UE, które produkują sodę taniej. W Polsce rynek mocno zdominowała tańsza soda z Turcji.

W środę, czyli w dniu ogłoszeniu planów hibernacji zakładu przez Qemeticę sześciu polskich europosłów z grupy Europejskiej Partii Ludowej, w tym Krzysztof Brejza, zwrócili się do Komisji Europejskiej z apelem, aby wdrożyć inicjatywę UE Critical Chemicals Act, o którą wnioskuje Francja, Hiszpania, Węgry, Holandia, Czechy, Rumunia i Słowacja.