Przypomnijmy postać generała Dowbor-Muśnickiego

Przypomnijmy postać generała Dowbor-Muśnickiego

Był to generał cieszący się w międzywojennej Bydgoszczy wyjątkowym uznaniem. Głównie dlatego, iż w jego obecności miała miejsce uroczystość przyłączenia Bydgoszczy do Polski i województwa poznańskiego – w dniu 22 stycznia 1920 roku. Organizatorzy Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości w sposób szczególny nawiązują do nieco zapominanej 11 listopada postaci gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, co powinno cieszyć.

W całej Polsce 11 listopada obchodzimy jako Święto Niepodległości. Z punktu widzenia Bydgoszczy jest to bardziej data symboliczna, gdyż Bydgoszcz na wolność musiała czekać jeszcze dobry rok. Właściwie długo nie było pewne, czy Bydgoszcz do granic Polski wróci. Dość mocno z batalią o polską Bydgoszcz wpisały się dzieje generała Dowbor-Muśnickiego.

 

Józef Dowbor-Muśnicki urodził w 1867 roku w Garbowie. Miejscowość kojarzy nam się głównie z rycerzem Zawiszą Czarnym. W 1888 roku ukończył Szkołę Wojskową w Petersburgu w stopniu podporucznika. W czasie I wojny światowej walczył głównie na froncie austriackim (jako żołnierz Imperium Rosyjskiego). W roku 1917 otrzymał awans na stopień generała lejtanta. Niedługo później w Rosji wybuchła rewolucja bolszewicka. Został dowódcą I Korpusu Polskiego w Rosji, który walczył przeciwko bolszewikom.

 

11 listopada 1918 roku Polska ogłasza niepodległość. 27 grudnia tego samego roku w Poznaniu wybucha Powstanie Wielkopolskie. Na początku nowego roku gen. Jóżef Dowbor-Muśnicki otrzymał nominację na głównego dowódcę Armii Wielkopolskiej. Stanowisko objął 16 stycznia 1919 roku. Sukces powstania miał duży wpływ na przebieg rozmów pokojowych, w tym rozstrzygnięcia zapisane w Traktacie Wersalskim. Na mocy tego dokumentu 20 stycznia 1920 roku do Bydgoszczy wkroczyły wojska polskiego. Gen. Dowbor-Muśnicki do miasta przyjechał 22 stycznia pociągiem. Tego dnia w Bydgoszczy miała miejsce wielka parada wojskowa. Stary Rynek udekorowany był sztandarami polskimi. Przybyło wiele delegacji z terenów podmiejskich. Po dokonaniu przeglądu wojsk przez gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego w kościele pojezuickim odprawiono uroczystą eucharystię. Po mszy ks. Zabłocki wezwał do złożenia hołdu Bogu i dziękczynienia za dar wolności.

 

Gdy na udekorowany dworzec w Bydgoszczy wjechał pociąg z gośćmi wystrzelono trzy salwy z armat. Generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu towarzyszył płk. Marquete reprezentujący armię francuską, płk. Rawlings z Anglii oraz płk. Signorii z Włoch.. Dowbor-Muśnicki złożył bydgoszczanom obietnicę, że Bydgoszcz zawsze będzie znajdować się pod ochronną orężą polskiego. Następnie zainaugurowana została pieś ..Boże coś Polskę”.

 

Podsekretarz stanu Janta-Połczyński w imieniu polskiego rządu ogłosił uroczyste przyłączenie Bydgoszczy do Polski oraz do województwa poznańskiego.