Radny chce publicznego rejestru lotów dronów



Profesjonalny bezzałogowy dron służący do wykonywania ujęć z powietrza to wydatek przynajmniej kilku tysięcy złotych. W marketach pojawiały się już jednak promocję pozwalające na zakup latającego statku powietrznego nawet poniżej 200 zł., co sprawia, że do tego sprzętu dostęp mają również amatorzy. Niewłaściwe obchodzenie się z dronem może powodować zagrożenie dla osób zgromadzonych w przestrzenni publicznej, a w skrajnych przypadkach nawet dla ruchu lotniczego. Dlatego też radny Szymon Róg wnioskuje o publiczny rejestr.

Bydgoszcz pod względem lotu dronów objęta jest wyższym rygorem, z tytułu strefy ochronnej lotniska. Chęć odbycia lotu powinna być zgłoszona odpowiednim organom przynajmniej na kilka dni przed. Informacje o planowanych lotach posiada również wieża Portu Lotniczego Bydgoszcz. Wszystko dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo startującym i lądującym samolotom.

 

Dron może stanowić jednak również zagrożenie dla ludzi. Popularne jest wykonywanie ujęć powietrza w przypadku zgromadzeń publicznych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że upadek drona z kilku metrów może zabić. Dlatego też nie powinno się latać bezpośrednio nad głowami ludzi. Do niebezpieczeństwa może dojść np. po kolizji drona z ptakiem. Profesjonaliści posiadający odpowiednią licencję, są uczuleni na tego typu sytuację, na dodatek wymaga się od nich posiadania opłaconej polisy od odpowiedzialności cywilnej. Z amatorami bywa natomiast różnie.

 

Na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy radny Szymon Róg wyszedł z interpelacją, aby wykaz zgłoszonych lotów był dostępny w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej. Dzięki temu uczestnicy zgromadzeń przez internet mogliby weryfikować kto wykonuje dany lot i czy odbywa się on legalnie.