Ważne ćwiczenia w Bydgoszczy przed szczytem NATO

Ważne ćwiczenia w Bydgoszczy przed szczytem NATO

Tuż po zakończeniu wielkich wielonarodowych manewrów Anakonda16 i przed szczytem NATO w Warszawie. W Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy odbywają się obecnie ćwiczenia CWIX (Coalition Warrior Interoperability).

 

Interoperacyjność – to słowo dość często powtarzane, gdy pojawia się mowa o ćwiczenia CWIX. Jest ona jednak przede wszystkim kluczowa na polu walki lub w innych działaniach wojskowych. Każde państwo członkowie posiada bowiem swoje systemy dowodzenia, które muszą potrafić się ze sobą komunikować. I właśnie temu zagadnieniu poświęcone są ćwiczenia CWIX, których odbywa się w tym roku VI edycja.

 

– Naszym celem jest interoperacyjność nie tylko wewnątrz NATO, ale również we współpracy z naszymi partnerami. CWIX pozwala znaleźć słabe punkty tych systemów i podejmować kroki w celu ich eliminacji – tłumaczył gen. Petr Pavel z Czech, Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.

 

Konferencja prasowa zorganizowana podczas CWIX VIP Day

 

W ćwiczenia CWIX uczestniczy około 900 osób z 21 państw tworzących NATO oraz 9 krajów partnerskich. Testowanych jest ponad 200 różnych systemów. Oprócz wojskowych, w CWIX uczestniczą również przedstawiciele firm, które tworzą systemy dla wojska.

 

– Większa interoperacyjność pozwala sojuszowi lepiej dostosowywać się do zmieniających się zagrożeń jakie niesie współczesny świat i dynamicznie zmieniająca się sytuacja dotycząca bezpieczeństwa, chociażby pojawiającego się zagrożenia terroryzmem – mówił Pavel – NATO jest wstanie dostosować do powstających sytuacji i obronić każdego sojusznika – zapewniał.

 

 

Testowanie polskich systemów

 

Generał Petr Pavel nawiązał do zbliżającego się szczytu NATO, na którym jak zapowiedział zapadnie decyzja o ulokowaniu w Polsce i krajach bałtyckich czterech wielonarodowych dywizji – Obecność tych batalionów będzie operacyjna i w razie konieczności będą w pełnej gotowości bojowej.

 

– Jest to kolejne ćwiczenie organizowane w Polsce, będące odpowiedzią na zmieniającą się sytuację w naszym regionie – tłumaczył gen. bryg. Jan Dziedzic, Zastępca Szefa Sztabu Wojska Polskiego – Polskie siły zbrojne biorą w CWIX aktywny udział testując swoje rozwiązania.

 

Jak przyznał gen. Dziedzic, polskie systemy wypadają dość dobrze. Wojskowy zaznaczał, że jedno z poruszanych na CWIX zagadnień dotyczy obrony przed cyberatakami na sieci teleinformatyczne.

 

Francuski gen. Denis Mercier, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji wyraził ważny pogląd, iż odbywające się w Bydgoszczy ćwiczenia CWIX – to wykuwanie przyszłości. CWIX daje możliwość rozwoju innowacji.