Wzrasta liczba odmów szczepienia – czy grożą nam epidemie?

Fot: sxc.hu / Rainer SXC Schmidt

Jak wynika ze statystyk, które otrzymaliśmy od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy, przez ostatnie dwa lata dwukrotnie wzrosła liczba uchylania się od obowiązku szczepienia w województwie kujawsko-pomorskim.

W roku 2015 stwierdzono 456 uchyleń od obowiązkowych szczepień, rok wcześniej było to 317, zaś w roku 2013 177. Odnotowujemy zatem przeszło dwukrotny wzrost.

 

– Szczepienia ochronne pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa epidemiologicznego ludności, a rezygnacja z nich niesie ryzyko szkodliwych następstwa zarówno dla nieszczepionych osób, jak i dla całej populacji, w postaci nawracających zakażeń i zachorowań na choroby zakaźne. Dzięki programowi masowych szczepień udało się znacząco ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować zachorowania na groźne i potencjalne śmiertelne choroby – informuje nas Danuta Banaczek reprezentująca bydgoski Sanepid.

 

Od wielu lat w Europie, a ostatnio również w Polsce, modne staje się jednak nieszczepienie, co może mieć kluczowy wpływ na wzrost uchylania się od szczepienia. W Polsce ruch antyszczepionkowy organizuje fundacja STOP NOP Justyny Sochy z Poznania. Przed tygodniem gościła ona w Bydgoszczy na zaproszenie posła Pawła Skuteckiego.

 

Poseł Skutecki współtworzy zespół parlamentarny, który zajmuje się problematyką szczepionek. Zespół zyskał już miano antyszczepionkowego, z czym się nie zgadza jednak Skutecki. Parlamentarzysta postuluje m.in. o wprowadzenie tzw. funduszu powikłaniowego, który miałby pokrywać koszty leczenia powstałych w wyniku szczepienia powikłań. Skutecki zgadza się jednak z postulatem wolnościowym, aby dać Polakom możliwość decydowania o szczepieniu, tak jak to ma miejsce w Europie Zachodniej. Przeciwnicy ruchów antyszczepionkowych podkreślają jednak, iż w tych krajach odnowiło się wiele chorób, które udało się wcześniej dzięki szczepionkom wyeliminować.

 

Sanepid zapewnia nas, iż polskie szczepionki należą do najbardziej przebadanych środków medycznych.