Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej to ewenement w skali świata

Dzień 23 marca to data szczególna dla Polaków i Węgrów – tego dnia bowiem decyzją parlamentów obu narodów przypada Dzień Przyjaźni. Tylko Polacy i Węgrzy obchodzą takie świętą. W tym roku obchodzimy to święto po raz dziesiąty.

Bydgoską tradycją stało się natomiast spotkanie w Ogrodzie Botanicznym UKW, gdzie w 2012 roku zasadzono dęby przyjaźni. Od tego momentu, 23 marca, spotykamy się w tym miejscu corocznie, aby uczcić wzajemną przyjaźń. Również takie uroczystości odbyły się dzisiaj z udziałem samorządowców wszystkich szczebli i przedstawiciela rządu w terenie.

 

Jest to w skali światowej ewenement, bowiem jesteśmy jedynymi narodami, które mają swój dzień przyjaźni. Już nie mówiąc o faktycznej wielowiekowej przyjaźni – mówił konsul honorowy Marek Pietrzak.

 

Po części formalnej, już w nowej bibliotece UKW miał miejsce okolicznościowy koncert oraz wykład dr Pawła Stachowiaka z UAM o ,,Węgierskiej Wiośnie Ludów”. Nawiązywał on zatem do obchodzonego w ubiegłą środę Narodowego Święta Niepodległości Węgier, na pamiątkę wybuchu powstania w 1848 roku w ramach Wiosny Ludów.

 

 

Centralne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej rozpoczną się w piątek – tegorocznym gospodarzem będzie Piotrków Trybunalski. Niepisana zasada mówi, że rotacyjne gospodarzem jest raz miasto na Węgrzech, raz w Polsce.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/Tj41W43ztpQ” frameborder=”0″ allowfullscreen ]