
W przyszły piątek – 20 stycznia – przypadnie dokładnie 97 rocznica wkroczenia polskich wojsk na Stary Rynek w Bydgoszczy, co wiązało się z zakończeniem nad Brdą ponad stuletniego okresu zaboru pruskiego. Bydgoszcz od wieków związana z Polską, od czasów piastowskich, powróciła do Macierzy.
Świętowanie tych wydarzeń, które możemy uznać za Bydgoskie Święto Niepodległości, bowiem od 11 listopada 1918 roku bydgoszczanom przyszło poczekać jeszcze dobry rok, rozpoczniemy już w niedzielę 15 stycznia. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zaprasza jutro na Mszę Świętą będącą podziękowaniem Opatrzności Bożej za przywrócenie niepodległości (godzina 12:00 parafia Świętej Trójcy), a następnie na spotkanie pod odbudowanym pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Seminaryjnej, gdzie odbędą się uroczystości patriotyczne. W programie jest również występ orkiestry dętej. Uroczystości rozpoczną się od odegrania Hejnału Bydgoszczy.
Wojska polskie 20 stycznia 1920 roku wkroczyły do Bydgoszczy w ramach podpisanego w czerwcu 1919 roku Traktatu Wersalskiego. Polskę w negocjacjach pod Paryżem reprezentował Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. Duże znaczenie dla korzystnych dla Polski rozstrzygnięć na szczycie pokojowym miało zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, którego 98-tą rocznicę obchodzimy obecnie w różnych społecznościach lokalnych. W Bydgoszczy uroczystości odbyły się w dokładną rocznicę wybuchu powstania – 27 grudnia.
Sectetur adipiscing elit. Sed nisi ipsum, aliquet ac vulputate eu, congue nec diam. Mauris ligula metus, tempus eget scelerisque nec, aliquet et risus. Nulla consequat elit vel ipsum pharetra quis tempor metus varius.





