Okresy występowania niższych temperatur charakteryzują się też większym zanieczyszczeniem powietrza. Ma to związek ze spalaniem w piecach przydomowych. Najgorszą rzeczą jest natomiast palenie śmieciami. Inowrocławski ratusz przestrzega mieszkańców przed kontrolami i karami dla tych, którzy zdecydują się zanieczyszczać atmosferę.
Inowrocław ma status miasta uzdrowiskowego, stąd też troska o powietrze jest tutaj wyższym priorytetem niż w innych miastach. Jednym z elementów tej troski jest wprowadzenie elektrycznego i hybrydowego taboru w komunikacji miejskiej, który charakteryzuje się niższą emisją. Już dzisiaj Urząd Miasta przestrzega zaś o konsekwencjach spalania śmieci w piecu.
Właściciel nieruchomości ma prawny obowiązek poddać się kontroli. Niewpuszczenie na teren nieruchomości lub utrudnianie przeprowadzenia czynności jest przestępstwem określonym w art. 225 Kodeksu Karnego – informuje na swojej stronie internetowej Urząd Miasta Inowrocławia – Przypominamy, że w piecach nie wolno spalać odpadów komunalnych między innymi – plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon, odpadów z gumy, przedmiotów z tworzyw sztucznych, elementów drewnianych pokrytych lakierem, odzieży, kolorowych gazet. Spalanie tego typu odpadów w piecu domowym stanowi wykroczenie z ustawy o odpadach – kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów podlega karze aresztu lub karze grzywny, która maksymalnie może wynieść nawet 5 tys. złotych.