Rozpoczynamy Rok Bydgoskiego Harcerstwa



W październiku Rada Miasta Bydgoszczy zdecydowała, że rok 2017 w mieście nad Brdą poświęcony zostanie setnej rocznicy utworzenia harcerstwa. Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej chcą, aby był to aktywny rok, który przybliży bydgoszczanom dzieje harcerstwa.

 

Historia harcerstwa w Bydgoszczy rozpoczyna się 8 sierpnia 1917 od zbiórki w salce parafialnej kościoła pw. Świętej Trójcy. Zawiązanie hufca przez Polaków było wówczas harcerstwa było na pewno wyczynem, bowiem Bydgoszcz znajdowała się jeszcze pod pruską okupacją. Przez kolejne lata harcerstwo wychowało kolejne pokolenia bydgoszczan w duchu patriotyzmu i obywatelskiej aktywności. Okresem, w którym harcerze mogli się wykazać tym duchem była II wojna światowa. Do dzisiaj z wielkim uznaniem czcimy harcerskich bohaterów tych krwawych lat.

 

Równo sto lat po tym wydarzeniu – 8 sierpnia 2017 roku – w kościele Świętej Trójcy odbędą się kulminacyjne obchody stulecia bydgoskiego harcerstwa. Kilka dni wcześniej duże obchody zaplanowane są również na Wyspie Młyńskiej.

 

Latem harcerze chcą również podjąć się wyzwania braku krwii, z którym szpitale borykają się zwłaszcza w okresie wakacyjnym.

 

Rok Bydgoskiego Harcerstwa na dobre rozpocznie się zaś za kilka dni, gdy w nocy z 20 na 21 stycznia odbędzie się Bydgoski Bieg Nocny, w czasie którego nadarzy się okazja do bliższego poznania historii Bydgoszczy.

 

Data 20 stycznia dla Bydgoszczy ma znaczenie symboliczne, bowiem tego dnia (w 1920 roku) zakończyła się w naszym mieście okupacja pruska. Powstania harcerstwa 2,5 roku wcześniej, było jednym z elementów walki bydgoskich Polaków, o powrót ich miasta do Polski.