W Inowrocławiu chcieliby zrekonstruować fragmenty murów średniowiecznych

Wizualiacja: Archigeum

W środę odbyło się sympozjum z okazji 780-lecia Inowrocławia – jedną z głównych atrakcji tego wydarzenia była prezentacja przygotowana Pracownię Reżyserii i Architektury Archigeum, która odzwierciedlała przebieg murów obronnych średniowiecznego Inowrocławia. Materiał ten stał się elementem wyjściowym do dyskusji na temat możliwości przywrócenia funkcjonującej w przeszłości infrastruktury obronnej miasta.

Sympozjum zorganizował Inowrocławski Klub Dyskusyjny we współpracy z Archigeum. Tematycznie podzielone zostało ono na dwie części: historyczną – z udziałem naukowców z Torunia i Poznania oraz architektoniczną, w której udział wzięli architekci z całego świata.

 

W trakcie tej drugiej części Marcin Sajdak i Przemysław Gawęda zaprezentowali wizualizację, na której na obecną tkankę centrum Inowrocławia, nałożyli kluczowe elementy średniowiecznego grodu:

{youtube}n1elu_MwpkU{/youtube}

 

 

W tym momencie rozpoczęła się dyskusja na temat możliwości przywrócenia elementów średniowiecznych murów, które mogłyby się stać cennym magnesem dla turystów. Architekci Sajdak i Gawęda wyrazili również poparcie dla inicjatywy radnego Macieja Basińskiego, aby przy kościele św. Mikołaja powstał skwer, na którym mógłby zostać postawiony pomnik księcia Kazimierza Konradowica, uznawanego za założyciela Inowrocławia. Obok zaś można by odbudować fragment murów obronnych, wraz z basztą oraz podkreślić przebieg fosy.