Matka Boża Pięknej Miłości powróciła do serca Bydgoszczy

Matka Boża Pięknej Miłości powróciła do serca Bydgoszczy

W ubiegłym tygodniu nad ołtarz główny Katedry Bydgoskiej powrócił obraz Matki Boskiej Pięknej Miłości, nazywanej też Matką Boską z Różą, patronki Bydgoszczy. Przez ostatnie miesiące nad ołtarzem głównym mieściła się kopia tego obrazu.

Powstanie wizerunku Matki Boskiej szacuje się na XV wiek, przez te kilkaset lat wiele przeszedł, w tym pożar kościoła. Dlatego też ostatnie miesiące obraz przechodził prace konserwatorskie. W czasie wojny obraz był schowany w Mąkowarsku w obawie przed Niemcami. Po wojnie z uwagi na zły stan przeprowadzono jego gruntowną renowacje. W 1966 roku prymas kard. Stefan Wyszyński dokonał pierwszej uroczystej koronacji obrazu, co miało miejsce na Szwederowie. Towarzyszył mu kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, który koronował ten obraz drugi raz podczas pielgrzymki do Polski, w 1999 roku.

 

Poza Bydgoszczą nie jest to być może najbardziej znany wizerunek Matki Bożej, ale zdaniem wielu osób należy do najpiękniejszych.

 

Zdaniem prof. Dariusza Markowskiego, obraz ten powstał raczej w XVI wieku – Historia obrazu jest bardzo trudna – historycy sztuki i badacze cały czas się spierają na temat czasu jego powstania oraz jego autorstwa. Wykonując badania tego obrazu w roku 1999, przy okazji ukoronowania wizerunku Matki Bożej z Różą przez papieża Jana Pawła II, miałem okazję wykonać szereg badań pokazujących stan zachowania tego obrazu, jak również ocenić jego budowę techniczną. Na podstawie tych analiz, które zostały wykonane, myślę że obraz ten należy łączyć z okresem późnego gotyku i powstał on po 1500 roku.