Przedostatni dzień kampanii i kolejne propozycje dla wyborców



Do końca kampanii wyborczej pozostało mniej niż 40 godzin, czwartek jest dość specyficznym dniem, bowiem dla kandydatów to ostatnia okazja, aby trafić z przesłaniem wyborczym na łamy gazet, bowiem sobotnie wydania z racji ciszy wyborczej nie mogą zawierać przekazu politycznego. Dzisiaj odbyło się w Bydgoszczy, podobnie jak w poprzednich dniach, kilka konferencji prasowych.

 

W trakcie tych konferencji kandydaci, albo podsumowywali swoją kampanie, ale też pojawiło się dzisiaj też kilka nowych propozycji.

 

– Udało nam się odwiedzić, prawie większość miejscowości w naszym regionie – podsumowywał swoją kampanie Ireneusz Nitkiewicz, który kandyduje z 4 miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej – Tak jak zadeklarowałem, chce rozszerzyć swój program stypendialny dla uczniów z naszego regionu, to co robię już w Bydgoszczy – nawiązał do swojej Czwórki Nitkiewicza, w której znajduje się również wsparcie dla osób niepełnosprawnych, seniorów oraz rozwój komunikacji w regionie. Nitkiewicz zapowiada również w całej regionie walkę ze smogiem.

 

Koniec w ekwiwalentami

Marcin Sypniewski lider Konfederacji chce natomiast napisać ustawę, która zlikwiduje ekwiwalenty dla włodarzy samorządów za niewykorzystany urlop – Dla przykładu prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, podczas wszystkich kadencji, w których jest prezydentem otrzymał ponad 100 tys. ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Były burmistrz Koronowa Stanisław Gliszczyński po zakończeniu kadencji otrzymał ponad 23 tys. ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz 36 tys. zł odprawy. Są to kwoty, którym brakuje później i tak w szczupłym budżecie gminy, co jest odczuwalne w przypadku małych gmin.

 

Zdaniem Sypniewskiego, skoro Gliszczyńskiego mieszkańcy nie wybrali, to raczej negatywnie ocenili jego urzędowanie, stąd też odprawy nie powinien otrzymywać. W tym przykładzie przedstawionym przez Sypniewskiego widoczny jest przytyk dla Koalicji Obywatelskiej, z której list Gliszczyński kandyduje.

1% CIT na dzieła sztuki

Z kolei senator Andrzej Kobiak zapowiedział trzecią swoją ustawę na nową kadencję – Tak jak z PIT można odpisać 1% na działalność stowarzyszeń czy fundacji, to żeby z CIT przedsiębiorstwa mogły 1% przeznaczyć na zakup dzieł sztuki lub na wsparcie działalności kulturalnej.

 

Zdaniem senatora utworzy to rynek sztuki w Polsce na czym zyskają przede wszystkim artyści.

 

W konferencji senatora wziął udział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który udzielił mu oficjalnie poparcia – Słowo senator dialogu to oddaje osobowość pana senatora, szukającego zawsze porozumienia, szukającego skutecznych rozwiązań może nie w drapieżny sposób, ale właśnie poprze dialog. Myślę, że wszyscy Polacy odczuwamy, że tego dialogu brakuje.

 

Kampania bez hejtu

Kandydująca z 20 miejsca na liście PiS Paulina Wenderlich wyraziła natomiast zadowolenie, że była to kampania bez hejtu – Bardzo cieszę się, że ta kampania była kampanią merytoryczną, że tego typowego hejtu było bardzo mało, tak naprawdę poza przykładami niszczenia materiałów wyborczych, nie było jakiś ataków personalnych.

 

Kandydatka podkreśliła po raz kolejny swój postulat przeniesienia Urzędu Marszałkowskiego do Bydgoszczy oraz powołania nad Brdą Sądu Apelacyjnego – Mam nadzieję, że jeżeli ja się nie dostanę, to któryś z polityków niezależnie jakiej opcji przejmie ten postulat i będzie chciał go realizować.

 

Kandydatka mówiła również o potrzebie większych proekologicznych działań, deklarując również wsparcie dla nich w przypadku wyboru.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/vzIGXyvYixM” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]