To było kolejne zwycięstwo oręża polskiego

To było kolejne zwycięstwo oręża polskiego

Tegoroczny Jarmark Cysterski odbył się w nowej scenerii, z widoczną bazyliką cysterską w tle. Punktem kulminacyjnym była inscenizacja bitwy pod Koronowem, która odbyła się 10 października 1410 roku. Rekonstrukcję przygotowano w oparciu o zapiski Jana Długosza, który najszerzej opisał tamte zmagania, wskazując jednocześnie, że była ona w pewnych aspektach większym zwycięstwem niż bardziej znana bitwa pod Grunwaldem.

Kilkanaście dni temu portal Polska The Times opublikował publikację pt. ,,25 triumfów, o których dziś nie każdy pamięta”, wskazano właśnie na bitwę pod Koronowem, która po nieudanym oblężeniu Malborka przechyliła szalę zwycięstwa w wojnie polsko-krzyżackiej na polską stronę. Również Jan Długosz w ,,Kronikach sławnego Królestwa Polskiego” pisze, że pod Koronowem złamano plany krzyżackiej kontrofensywy, która wieść miała przez Bydgoszcz na Kujawy. Zdaniem niektórych historyków Długosz cenił zwycięstwo pod Koronowem także dlatego, że dokonało się wysiłkiem tylko polskich rycerzy, gdy pod Grunwaldem w koalicji walczyli też Czesi, Litwini i Tatarzy. Więcej o tym co pisał o tej bitwie Długosz piszemy – Co ujęło Jan Długosza w bitwie pod Koronowem?

 

 

 

 

 

XVII Jarmark Cysterski rozpoczął się w sobotę, oprócz rekonstrukcji bitwy przygotowano szereg atrakcji jak pokazy sokolników czy pokazy musztry. Część jarmarkowa to przede wszystkim stoiska z produktami regionalnymi, można było się też napić piwa. Wśród rycerzy polskich w bitwie brał udział burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski, który dał sygnał do ataku przed decydującym starciem, w trakcie którego Krzyżacy stracili swój sztandar i szala bitwy zaczęła się zdecydowanie przechylać na polską stronę.

 

W tegorocznej inscenizacji starano się pokazać, że była to bardzo honorowa bitwa,  gdy w umówionym momencie, po wystrzale z armat walkę przerywano i wzajemnie się częstowano winem. Bitwa pod Koronowem uchodzi za ostatnią bitwę średniowiecznej Europy opartej o kodeks rycerski.

 

Trudno jednoznacznie ocenić, czy zmiana miejsca wyszła jarmarkowi na dobre.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/RH14Gs9UL_0″ frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]