Muzeum Okręgowe im Leona Wyczółkowskiego zakupiło wybity w mennicy bydgoskiej trojak koronny Zygmunta III Wazy. Monetę będzie można wkrótce oglądać w Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej, w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się bydgoska mennica.
Moneta pojawiła się na licytacji organizowanej Warszawskiego Centrum Numizmatyczne 16 listopada 2019 roku. Monetę odkupiło Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Numizmat pochodzi z pierwszego, niebywale ważnego okresu funkcjonowania bydgoskiej mennicy, kiedy była ona prywatnym zakładem Stanisława Cikowskiego – generalnego administratora ceł koronnych i podkomorzego ziemi krakowskiej. Wyjątkowość tego trojaka (nazwa pochodzi od wartości nominału równego trzech groszy) i znaczenie dla kolekcji monet z mennicy bydgoskiej, która stanowi trzon całego zbioru numizmatycznego Muzeum, wynika z jego nietypowego charakteru. Moneta ta jest unikatem – żaden z katalogów z monetami z mennicy bydgoskiej nie notuje takiego typu. W przeciwieństwie bowiem do wszystkich innych bydgoskich trojaków, bitych w latach 1594 – 1601, nie jest on opatrzony datą roczną, a co więcej – zawiera charakterystyczny błąd w zapisie nazwy Polski na rewersie: cyfra „0” nieprawidłowo została wkomponowana w napis POLONI, sprawiając wrażenie litery „O”. W pierwotnym zamyśle stanowiła część brakującej daty – 95 (1595). Wiadomo to stąd, ponieważ znane są trojaki bite tym samym stemplem, ale ów błąd został poprawiony. Bardzo możliwe, że wadliwy egzemplarz (egzemplarze) wychwycone zostały jeszcze w mennicy i nigdy nie trafiły do obiegu pieniężnego – informuje Muzeum Okręgowe.