Piękno pobożności ludowej

Fot: Bogdan Dąbrowski

Fot: Bogdan Dąbrowski

Ponidzie – czyli według literatury obszar dolnego biegu rzeki Nidy w województwie świętokrzyskim. Obszar charakteryzujący się pięknem przyrody, ale też będący świadkiem okrucieństwa I wojny światowej, bowiem przez ten teren przebiegał front. Obszary leżące w powiecie pińczowskim słyną z tabliczek przydrożnych, na którym widoczne jest niezwykłe piękno religijnej sztuki ludowej.

 

Kapliczki przedstawiają postać Jezusa Chrystusa, jego matki Maryi, ale też znajdziemy wielu świętych. Ocenia się, że wszystko zaczęło się w XVI wieku, gdy w Pińczowie osiedlił się mistrz kamieniarski Santi Gucci, który otworzył szkołę kamieniarską, która wydawała wielu następców Gucciego. W Pińczowie powstawały figury dla całej Europy, jednocześnie zaczęły ubogacać okoliczne tereny.

 

Piękno kapliczek Ponidzia zachwyciło bydgoszczanina Bogdana Dąbrowskiego, którego prace prezentujemy poniżej.

 

Wystawa poświęcona kapliczkom znajduje się obecnie w Bibliotece UKW w Bydgoszczy, ale z uwagi na stan epidemiczny jest niedostępna dla zwiedzających, stąd też zapraszamy do poznania Ponidzia on-line. Do obejrzenia wystawy w bibliotece zapraszamy natomiast po zniesieniu rygorów epidemicznych – wystawa ma być dostępna przez miesiąc od momentu wznowienia normalnej aktywności Biblioteki UKW.

 

{gallery}stories/2020/4/kapliczki{/gallery}