,,Świat potrzebuje inżynierów, fachowców, którzy zmierzą się z nowymi problemami”

Fot: Ryszard Wszołek/UTP.

Fot:  Ryszard Wszołek/UTP.

Dzisiaj oficjalnie rok akademicki zainaugurował Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Tegoroczna inauguracja była istotna z wielu powodów, ale też trudna, bowiem z powodu epidemii COVID-19 aula przy ulicy prof. Kaliskiego nie była wypełniona, bowiem z uwagi na ostatnie wzrosty zakażeń starano się ograniczyć liczbę gości. Jak już wspominano wielokrotnie – pierwszy semestr będzie odbywał w trybie hybrydowym, z dużą liczbą zajęć prowadzonych zdalnie.

Będzie to dla UTP rok akademicki ważny, bowiem Uniwersytet świętuje swoje 70. lecie. Z tej okazji dzisiaj do obiegu Polska Poczta wyemitowała specjalną jubileuszową kartkę pocztową. Jak przyznał rektor prof. Marek Adamski w mowie inauguracyjnej, jubileusz to ważna rzecz dla uczelni, ale nie najważniejsza, ważniejsze jest bowiem zapewnienie bezpieczeństwa i wysokiego poziomu kształcenia studentów w dobie pandemii – Główne obchody zaplanowaliśmy na czerwiec przyszłego roku, mamy nadzieje, że sytuacja epidemiczna będzie na tyle opanowana, abyśmy mogli spotkać się w kampusie – wyraził nadzieję.

 

Dla prof. Adamskiego był to ważny dzień, bowiem jako nowy rektor, oficjalnie otrzymał trzy symbole władzy rektorskiej – pierścień symbolizujący złączenie rektora z uczelnią, łańcuch będący wyrazem najwyższej godności i mądrości uniwersyteckiej oraz berło jako symbol najwyższej władzy.

 

Nowy rektor rozpoczął od podziękowań dla poprzedników – Chciałbym podziękować poprzednim rektorom, dziekanom i prodziekanom, a w szczególności zespołowi kierowanemu przez pana rektor prof. Tomasza Topolińskiego na czele, za wszystkie inicjatywy, działania zmierzające do wzmocnienia naszego Uniwersytetu i wprowadzenie nas w realia nowej ustawy, co było wielkim wyzwaniem – mówił prof. Marek Adamski.

 

Fot: Ryszard Wszołek

 

{youtube}HNl3XCn6KLA{/youtube}

 

– Uważam, że uniwersytetu nie da się zamknąć w internetowym komunikatorze, ani w aplikacji na smartphone i marzy mi się, aby nasz uniwersytet wypełnił się tłumem rządnych wiedzy młodych ludzi – mówił dalej rektor – Jednakże najbliższe miesiące mogą okazać się dla nas niezwykle trudne, stoimy przed wyborami i wyzwaniami tak naprawdę nie znanym naszym poprzednikom. Mam świadomość, że decyzje dziś podejmowane będą miały pozytywne skutki w przyszłości. Właśnie w tych okolicznościach musimy postawić na jakoś kształcenia – świat potrzebuje inżynierów, fachowców, którzy zmierzą się z nowymi problemami, stawiamy na współpracę z szerokopojętą gospodarką, dlatego w owej kadencji będziemy oferować nowe kierunki kształcenia.

 


Fot: Ryszard Wszołek