Obecność pszczół i innych owadów zapylających niesie szereg korzyści ekologicznych i przyrodniczych. Gdy eksperci biją na alarm z powodu wymierania pszczół – w Bydgoszczy tych owadów przybywa.
W 2018 roku Rada Miasta podjęła uchwałę, która pozwoliła na zakładanie pasiek w warunkach miejskich. Takie mogą powstawać chociażby na dachach budynków. W 2018 roku Bydgoszcz włączyła się też w projekt BeePathNet poświęconego wymianie dobrych praktyk dotyczących funkcjonowania pszczół w mieście. Liderem tego kraju jest stolica Słowenii Ljubijana.
– 20 maja mamy ogłoszony Światowy Dzień Pszczół i ten dzień jest właściwie od 2018 roku i to jest osiągnięcie Słoweńców. Oni pertraktowali do ONZ w taki sposób, że mamy ten dzień. Mieliśmy ogromną przyjemność – Bydgoszcz była zarządzana w projekcie przez miasto Ljublane, byli naszymi mentorami. W projekcie robimy transfer najlepszej praktyki z Ljublany – wyjaśnia Natalia Majewska, która była menedżerką projektu BeePathNet ze strony Urzędu Miasta Bydgoszczy. Majewska mówiła o tym na dachu jednego z budynków Wyższej Szkoły Gospodarki przy ulicy Garbary, gdzie kilka uli zamieszkuje około miliona pszczół.
Jedną z takich dobrych praktyk było utworzenie bydgoskiej pszczelej ścieżki w ramach, której hodowcy pszczół w warunkach miejskich ze sobą współpracują, wymieniają się doświadczami. Projekt to także szkolenia dla tych, którzy chcą zostać hodowcami pszczół oraz budowanie ich dobrego wizerunku.
– Pszczelarium Wyższej Szkoły Gospodarki powstało niezależnie od projektu, ale nastało razem z projektem – mówi kanclerz WSG Filip Sikora – Mieliśmy okazję wymieniać doświadczenia, nasze pomysły, nasze wizje wymieniać z pomysłami, inicjatywami w ramach projektu. Idea pszczelarium na uczelni powstała dawno, długo się przygotowywaliśmy do stworzenia możliwie dobrych warunków dla pszczół.
Sikora wskazuje na wiele pozytywnych aspektów jakie niosą pszczoły w mieście – Pszczoła miejska tworzy wyjątkowy ekosystem w mieście, dając bardzo dużą wartość dodaną – wbrew pozorom również dla zieleni miejskiej, ogródków przydomowych, parków. Widzimy to bardzo wyraźnie, co więcej mamy przebadane i zweryfikowane.
W ramach projektu BeePathNet promowano też tworzenie łąk kwietnych, które dają pożywienie dla owadów zapylających – Urząd Miasta Bydgoszczy rozdaje nasiona, które jak wysiejemy będzie piękna łąka kwietna dla owadów zapylających, bo BeePathNen to nie tylko mowa o pszczole miodnej, ale inne owady zapylające – mówi Dawid Kilon, przyrodnik, w tym projekcie edukator, który jest autorem wystawy o pszczołach, która możemy podziwiać obecnie na Moście Staromiejskim. – W ramach tego projektu edukowaliśmy społeczeństwo mówiąc o tym, że pszczoła miodna nie jest groźna, chcieliśmy oswoić mieszkańców Bydgoszczy w ramach tego międzynarodowego projektu właśnie z wizerunkiem pszczoły.