Ostatnie badania wskazują, że mamy do czynienia z kolejnym wzrostem negatywnych ocen Kościoła – pisze ks. Wojciech Sadłoń w najnowszym raporcie ,,Kościół w Polsce” – . Zapewne to kolejny etap procesu, w którym Kościół przestaje być kojarzony z powszechnie aprobowanymi wartościami – pisze dalej. Raport jest o tyle ciekawy, że opracowany został przez Katolicką Agencję Informacyjną, powołaną przez Episkopat.
Z tego raportu dowiadujemy się, że w diecezji bydgoskiej mamy jeden z najniższych wskaźników liczby księży w Polsce. W 2020 roku liczba alumnów diecezjalnych i zakonnych w Polsce wyniosła ponad 2,5 tys. z czego najmniej w diecezjach bydgoskiej i sosnowieckiej – po 3. Zważywszy na to, że z racji wieku znacznie więcej księży zmarło, kapłanów zaczyna ubywać.
Raport wspomina również o tym, że diecezja bydgoska wraz z archidiecezją wrocławską przegrały przed sądem proces o odszkodowanie dla osoby pokrzywdzonej za dopuszczenie przez hierarchię do wykorzystania seksualnego przez byłego kapłana. Z raportu wynika, że oskarżenia dotyczące możliwości wykorzystywania nieletnich (poniżej 15 roku życia) dotykają 0,4% polskiego duchowieństwa. Gdy doliczy się do tego osoby powyżej 15 roku życia to ten odsetek wynosi 0,8%.
Raport wskazuje Bydgoszcz również jako miejsce, gdzie zakonnicy prowadzą pomoc dla bezdomnych. Mowa oczywiście o codziennych posiłkach przygotowanych w Bazylice św. Wincentego A’Paulo.
Katolicyzm kulturowy
Ks. Sadłoń w opracowaniu wskazuje na element, który poruszaliśmy na naszych łamach, a mianowicie zjawisko, a właściwie polską specyfikę ,,katolizmu kulturowego – Specyficzna charakterystyka polskiej religijności, którą można określić jako „katolicyzm kulturowy”, wyłania się, gdy zestawimy powyższe liczby z faktem, że jedynie około 20 proc. uznaje za niedopuszczalne współżycie seksualne przed ślubem. Podobna część nie akceptuje używania środków antykoncepcyjnych jako metody zapobiegania poczęciu dziecka. Z drugiej strony, sięgając do danych Ośrodka Badania Opinii Publicznej z roku 1959, wtedy za niedopuszczalne uznawało środki antykoncepcyjne jedynie około 13 proc. społeczeństwa. Najnowsze badania stosunku Polaków do aborcji CBOS wska-zują również, że po okresie zmniejszającej się akceptacji dla aborcji w ostatnich trzech dekadach, w roku 2016 trend ten ten się odwrócił i obecnie zwiększa się przyzwolenia na przerywanie ciąży. W roku 2020 64 proc. deklarowało, że przerywanie ciąży powinno być dopuszczalne w sytuacji, gdy wiadomo, że dziecko urodzi się upośledzone.
Wynika z tego, że w Polsce dominuje katolicyzm oparty nie na praktykowaniu i życiem ,,łaską”, ale ten rodzaj wiary opierający się bardziej na polskiej tożsamości, kulturze, czy nawet można powiedzieć ideologii – Podsumowując, katolicyzm kulturowy w Polsce jest faktem, deklarowanej wiary „gorącej” przynajmniej nie ubywa, zaś akceptacja katolickich zasad mo-ralnych – choć podzielana przez zdecydowaną mniejszość – wciąż podlega jednak nowym dynamizmom.
W Radzie Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej zasiada bydgoski bp. Jan Tyrawa.