Na UKW pracować będą nad egzoręką robota

Fot: NASA

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało blisko 2,4 mln zł grantu na skonstruowanie mechanicznego robota do zastosowań rehabilitacji pacjentów. Wartość całego projektu to blisko 3 mln zł – będzie realizowany przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wraz z lokalną firmą Edurewolucje.

„Opracowanie funkcjonalnego egzoszkieletu ręki do aktywnego treningu i rehabilitacji” – taka jest dokładna nazwa projektu, którym zarządzać będzie Instytut Informatyki i Wydział Mechatroniki UKW. W ramach pierwszego etapu powstanie egzoszkielet ręki, który będzie mógł służyć do aktywnego treningu wymagających rehabilitacji. W drugim etapie będzie powstawało oprogramowanie, które ma umożliwić dostosowanie realizowanej rehabilitacji do indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

 

Pozwoli to na stworzenie zautomatyzowanego modelu rehabilitacji wspierającego pacjentów, ich rodziny oraz fizjoterapeutów, w tym w samodzielnej rehabilitacji domowej przy zdalnym wsparciu pacjenta przez fizjoterapeutów. Przełoży się to na zwiększenie dostępności, obniżenie kosztów i poprawę efektywności codziennejżmudnej rehabilitacji w przypadku deficytu w obszarze funkcji kończyny górnej. Rozwiązanie będzie mogło wspierać pacjentów w różnym wieku, bez względu na płeć oraz stronę deficytu – informuje Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 

Do NCBR wpłynęło ponad 100 wniosków o dofinansowanie, wsparcie otrzymało jedynie 16.