Powstaje film o mało znanym epizodzie z życia prymasa Wyszyńskiego. Duży bydgoski wkład w to dzieło



Materiał promocyjny filmu

Materiał promocyjny filmu

12 września Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński wraz z siostrą Różą Czacką zostanie ogłoszony błogosławionym, kilka dni później w kinach będzie można obejrzeć film pt. ,,Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”. Jest to dzieło ciekawe, bowiem opowiada o losach porucznika Stefana Wyszyńskiego, który w czasie Powstania Warszawskiego pełnił posługę kapelana. Producentami i reżyserami dzieła są bydgoszczanie, bracia Syka.

 

Na tym jednak nie koniec bydgoskich akcentów, w połowie lipca zakończyło się bowiem tworzenie ścieżki dźwiękowej do tego filmu w Operze Nova, z udziałem bydgoskich muzyków – połączonych sił Orkiestry Opery Nova z bydgoską Orkiestra Wojskową pod batutą mjr. Dominika Sierzputowskiego.

 

– Wszyscy znamy ze szkoły, z historii powszechnej losy kard. Wyszyńskiego po 1946 roku, ale nie zdajemy sobie sprawy co ksiądz kard. Wyszyński, wówczas młody ksiądz robił w latach wojennych – mówi Tadeusz Syka – Odkrywamy nieznaną dotąd historię, że ks. kard. Stefan Wyszyński jest porucznikiem Armii Krajowej.

 

We wtorek przypadła rocznica przyjęcia sakramentu kapłaństwa przez kard. Wyszyńskiego, co miało miejsce na Kujawach – Musimy pamietać, że to właśnie z Kujaw i Pomorza wywodzi się kapłaństwo prymasa. Bo on tutaj we Włocławku był wyświęcony i co ciekawe 3 sierpnia, gdy przypadają jego urodziny, był wyświęcony również na księdza – wspomina Tadeusz Syka – Ten film będzie miał duże zadanie – chcemy, aby młode pokolenie odkrywało prymasa w okresie wojennym, bo tam pokazujemy zmagania człowieka z tym pod czym się podpisał – z kapłaństwem.

 

W rolę młodego księdza wciela się Ksawery Szlencer. W filmie zobaczymy też m.in. Idę Nowakowską i Małgorzatę Korzuchowską, Silnym elementem filmu jest ścieżka dźwiękowa, którą skomponował nagrodzanyn na międzynarodowych festiwalach Atanas Valkov, który w Bydgoszczy doglądał nagrania – Chcemy pokazać brzmieniem drugą stronę tego medalu, że to nie jest tylko słodkie i natchnione, ale że jest to związane z życiem w tych trudnych warunkach w jakich było mu żyć i służyć – mówi.

 

– Jak wiemy film rządzi się innymi prawami i muzyka musi być podporządkowana obrazowi, co wymusza pewien rodzaj wykonania synchroniczny z obrazem – mówi o specyfice tworzenia soundtracków mjr. Dominik Sierzputowski, który do kompozycji Valkowa odniósł się z ogromnym uznaniem.

 

W kinach film pojawi się 17 września. Decyzją kard. Kazimierza Nycza jest on oficjalnie powiązany z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/msfCNHzlHE0″ title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]