Konkursy historyczne to ważny element motywowania młodych ludzi, którzy pobierają naukę w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, co jest niezbędne dla harmonijnego rozwoju, także w czasie pandemii. W czwartek 25 marca odbył się kolejny konkurs historyczny – tym razem poświęcony Polskiemu Państwu Podziemnemu. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Portal Kujawski.
– Cieszy się ten konkurs zainteresowaniem uczniów ośrodka, mogą rozszerzać swoje horyzonty, mogą zdobywać nową wiedzę – wyjaśnia dyrektor zespołu szkół Małgorzata Szczepanek, która wskazuje na ważny aspekt pracy historyków, którzy go przygotowując, przyczyniają się do – Motywowania ucznia, aby mimo trudnych czasów w okresie tego reżimu w którym pracujemy, pamiętać, że ten harmonijny rozwój i motywowanie jest chyba najistotniejszym prawidłowym podejściem do pracy z naszymi uczniami – zaznacza dyrektor Szczepanek.
Jeden z organizatorów konkursu Maciej Basiński mówił, że poziom był na tyle duży, że aby wyłonić czwórkę finalistów, trzeba było zorganizować aż dwie dogrywki, bowiem kilku uczestników bez błędu odpowiadało na wszystkie pytania.
Jak nazywał się polski parlament na emigracji powstały w grudniu 1939 roku i kto stanął na jego czele? – na to pytanie wielu dorosłych mogłoby mieć problem z udzieleniem odpowiedzi, ale nie uczestnicy finału, który również był bardzo wyrównany. Prawidłowa odpowiedź to – Rada Narodowa, na czele, której stanął Ignacy Jan Paderewski.
– Ta wiedza rzeczywiście jest utrwaloną wiedzą, z roku na rok widzimy, że ten poziom jest coraz wyższy – cieszy się dyrektor Szczepanek. Poziom wiedzy uczestników zachwycił też Karola Górskiego, dyrektora regionu bydgoskiego Poczty Polskiej, fundującej nagrody – Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej wiedzy droga młodzieży. Przyznam się szczerze, że gdybym nie miał przygotowanej ściągi z odpowiedziami, to byłoby mi znacznie trudniej. Naprawdę gratuluję.
Konkurs ubogacał występ muzyczny uczniów Ośrodka. Wszystko odbywało się z zachowaniem pełnych reżimów sanitarnych, uczestnicy musieli nawet korzystać z jednorazowych rękawiczek.