We wrześniu rozpoczyna się sezon szczepień przeciwko grypie, jak pokazują zestawienia Polska należy do państw, gdzie zainteresowanie szczepień w Unii Europejskiej jest jednym z najniższych. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego skutki zachorowań na grypę w Polsce rocznie to ok. 3,1 mld zł, szczepienia są zaś elementem walki z nimi, ale przede wszystkim z negatywnymi skutkami dla zdrowia takiej infekcji.
Ze względu na dużą zmienność wirusa grypy, Światowa Organizacja Zdrowia konsekwentnie wzywa do corocznego poddawania się szczepieniom profilaktycznym, które są najlepszym sposobem przeciwdziałania zachorowaniom, a przede wszystkim groźnym powikłaniom pogrypowym. W Polsce i na świecie szczepienia są zalecane wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia przez przedstawicieli środowisk medycznych. Ostatnie lata przyniosły również pandemie COVID-19, dochodziło z tego powodu do równoczesnego zachorowania przez oba wirusy, co było szczególnie groźne dla zdrowia.
Decyzją Ministerstwa Zdrowia z sierpnia od 1 września z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku 75+, a także osoby z grupy 65+ z obniżoną odpornością.
– W aptekach, które zgłosiły swoją gotowość do Wojewódzkich Oddziałów NFZ, od dziś już można poddać się szczepieniu ochronnemu przeciw grypie. Szczepienie to najlepiej przyjąć przed szczytem zachorowań, który przypada zazwyczaj w lutym/marcu – podkreśla dr n. farm. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Pozostałe osoby za ok. kilkadziesiąt złotych mogą kupić szczepionki komercyjnie.
Polska kupi na ten sezon około 3 mln szczepionek przeciwko grypie – liczba ta wynika z prognozowanego zainteresowania.