Wojewoda w 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego: Flaga biało-czerwona mieści wiele spojrzeń na niepodległość.

Dzisiaj – 27 grudnia, przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, co roku w Bydgoszczy tego dnia odbywają się pod jedynym Grobem Nieznanego Powstańca uroczystości. Tegoroczne były dość specyficzne, bowiem promienie słońca sprawiały, że mieliśmy klimat wręcz jesienny i gdyby nie niezbyt przyjemna temperatura to można by się tak poczuć. Tegoroczne obchody to także 25. rocznica funkcjonowania Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Jest to również ważna rocznica, coroczne obchodzenie kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wynika z tego, że ta pamięć jest wciąż pielęgnowana – W tym wyjątkowym miejscu. Pamiętajmy o tym, że tu był grób, my do dzisiaj traktujemy to miejsce jako miejsce i Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego – podkreślał dr Sławomir Łaniecki, prezes kujawsko-pomorskiego oddziału Towarzystwa – Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim od pierwszego wystrzału 27 grudnia 1918 roku jest. Ona była wśród powstańców, ona była wśród kombatantów i ta pamięć przetrwała do dzisiaj.

 

W czasie dzisiejszych uroczystości pojawiło się sporo pocztów sztandarowych, można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że dawno nie było ich aż tylu. Po raz kolejny trzeba jednak ubolewać, że nie pierwszy raz o tej dacie zapomnieli parlamentarzyści, nie brakowało natomiast samorządowców.

 

– To dla mnie ogromny zaszczyt, że moje pierwsze oficjalne wystąpienie łączy się z 105. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego – mówił wojewoda Michał Sztybel – Droga do polskiej niepodległości nie była prosta, można powiedzieć, że tych dróg było wiele. Jedna z tych dróg była dłuższa – przez powstania i wreszcie Traktat Wersalski i 1920 rok.

 


 

Doktor Łaniecki przytaczał w swoim wystąpieniu, że w ostatnich latach w Bydgoszczy propagowana jest też pamięć o Rozejmie w Trewirze, który tak naprawdę jest dniem zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego oraz w czerwcu rocznice podpisania Traktatu Wersalskiego, na którego kształt istotny wpływ miał wynik Powstania Wielkopolskiego.

 

W rozpoczynającej uroczystości Mszy Świętej, w kazaniu dużo uwagi poświęcono ks. Piotrowi Wawrzyniakowi, który był ważniejszą postacią pracy organicznej w Wielkopolsce, która dała kluczową podwalinę dla sukcesu Powstania Wielkopolskiego. Ksiądz Wawrzyniak zasługi miał ogromne w tej walce o to, aby Polacy byli gospodarzami na tych ziemiach, choć zmarł na kilka lat przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego.

 

Wojewoda Sztybel apelował z kolei, aby patriotyzm był czymś co łączy Polaków – Polska flaga biało-czerwona jest ogromna i ona mieści wiele spojrzeń na niepodległość i patriotyzm. Chciałbym, abyśmy wspólnie potrafili to pokazywać. Nie wolno zawłaszczać patriotyzmu. Patriotyzm to nasze wspólne dobro, a flaga biało-czerwona to coś co nas łączy w świecie, który niestety coraz bardziej nas dzieli.

 

[iframe width=”419″ height=”236″ src=”https://www.youtube.com/embed/GkfQ3F1H5p8?si=s4pIXs8cZ-Fsig62″ title=”YouTube video player” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen ]