27 grudnia 1918 roku, dzień po świętach, wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Dzisiaj przypada 106. rocznica jego wybuchu, od 2021 roku obchodzimy 27 grudnia poświęcone temu święto – co pokazuje jak sporo lat musiało minąć do nadania tej dacie takiego statusu. Znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla dziejów Wielkopolski i Kujaw, rdzennych ziem piastowskich jest natomiast nie do przecenienia.
W listopadzie 1918 roku Polska ogłosiła niepodległość, ale dalszy los Wielkopolski, Kujaw czy Śląska był niepewny, dlatego też Polacy z tych ziem dalej musieli walczyć o niepodległość, czego ważnym elementem było właśnie Powstanie Wielkopolskie.
Tradycyjnie jak co roku – 27 grudnia odbyły się bydgoskie uroczystości przed grobem i pomnikiem Nieznanego Powstańca przy Rondzie Bernardyńskim – Dziękuje, że jesteście państwo tutaj, że pamiętacie o tym wyjątkowym wydarzeniu – mówił w imieniu wojewody dr Sławomir Łaniecki, który jest też regionalnym prezesem organizacji kultywującej pamięć o tamtym zrywie. Tym, którzy przybyli podziękowania mogły się należeć, niestety patrząc na oficjeli można było zobaczyć po raz kolejny pewną obojętność – były co prawda władze samorządowe, ale z parlamentarzystów pofatygował się jedynie senator Andrzej Kobiak, który zaangażowany jest w krzewienie pamięci o Ignacym Janie Paderewskim, postaci związanej z tym powstaniem,
– Stoimy w wyjątkowym miejscu – podkreślał dr. Łaniecki. Bydgoski grób nieznanego powstańca powstał w 1925 roku, szybciej niż Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Dedykowany był poległemu powstańcowi w bitwie pod Murowańcem (dzisiejsza gmina Białe Błota), który z ranami trafił do Bydgoszczy i tutaj zmarł. Cały ruch z początku lat 20-tych, który doprowadził do jego budowy pokazuje, jaki wpływ kulturowy na ówczesną Bydgoszcz miało Powstanie Wielkopolskiego.
To nie było jednak pozbawione zasadności – Za niecały miesiąc, 20 stycznia świętować będziemy ważne dla naszego miasta wydarzenie. 105. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski. Upragniona pomoc nie przyszła jednak sama, bo to dzięki determinacji i odwadze Wielkopolan – zaznaczał wiceprezydent Mirosław Kozłowicz. Wskazując tym samym na znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla powrotu Bydgoszczy do Polski. Gdyby nie powstanie, zapewne Bydgoszcz na kolejne lata byłaby Niemiecka, a Polska zostałaby małym państwem.
W tym roku centralne wojewódzkie obchody odbędą się 5 stycznia w Inowrocławiu – dokładnie w 105. rocznicę wyzwolenia tego miasta podczas Powstania Wielkopolskiego.