Bydgoszcz wyróżnia branża IT, ale notujemy spadek liczby pracowników

Bydgoszcz wyróżnia branża IT, ale notujemy spadek liczby pracowników

Jeszcze kilka lat temu analitycy firmy ABSL wskazywały Bydgoszcz jako największe centrum IT w Polsce północnej –Dane za 2024 pokazują, że wyprzedziło nas Trójmiasto, zaczyna rosnać też Poznań, przy wręcz regresie w Bydgoszczy. Torunia w tym zestawieniu nie ma, co pokazuje, że w IT w kujawsko-pomorskim metropolitalność napędza tylko Bydgoszcz.

W centrach informatycznych w Bydgoszczy zatrudnionych było na początku 2024 roku ok. 8,2 tys. pracowników, w porównaniu z poprzednim badaniem z 2016 roku niewiele urośliśmy. Pozwoliło to Poznaniowi przebić nas 9 tys. zatrudnieniem – owszem gdyby przeliczyć to na mieszkańca Bydgoszcz wypada znacznie lepiej od tego miasta, ale jeszcze kilka lat temu na mieszkańca wygrywaliśmy też z milionową aglomeracją Trójmiasta, gdy dzisiaj dzięki wzrostowi do 17,7 tys. zapewne nadal Bydgoszcz uzyska niewiele wyższy wskaźnik na mieszkańca, ale już nie tak znaczny.. Ostatnie lata to też mocny wzrost Warszawy, Wrocławia i Górnego Śląska. Przepaść między Bydgoszczą i Toruniem wynosi kilkunastokrotność.

Raport ABSL badał stan sektora nowoczesnych usług w Polsce – Bydgoszcz z ustalonymi 49 takimi centrami znajduje się na 10 pozycji – Trójmiasto ma prawie pięciokrotnie większy wynik, a Poznań trzykrotnie. Wyprzedza nas też m.in. Lublin i Szczecin. Co może niepokoić – pomiędzy 2023 i 2024 rokiem wszystkie miasta będące wyżej notowały wzrost w zatrudnieniu w sektorze nowoczesnych usług, gdy w Bydgoszczy był to spadek o 300.

Sektor IT w Polsce. Źródło: SEKTOR NOWOCZESNYCH USŁUG BIZNESOWYCH W POLSCE 2024

Bydgoszcz IT stoi

Bydgoszcz chociaż jest dopiero 10 największym centrum, plasuje się nadal wysoko w liczbie pracowników IT (chociaż jak pokazujemy wyżej, nie jest to taka silna pozycja jak jeszcze kilka lat temu) wpływ na to ma to, że aż 69% pracowników centrów usług biznesowych (zdefiniowanych w Bydgoszczy na 11,9 tys.) to branża IT – gdy średnia dla największych polskich miast to 32%, chociaż w raporcie z 2023 roku ten współczynnik oscylował u nas prawie pod 80%. Druga nasza specjalizacja to R&D, czyli centra badawczo-rozwojowe w których pracuje 12,6% pracowników usług biznesowych z Bydgoszczy – średnia dla kraju to 11,7%. Trzecie miejsce zajmuje BPO czyli outsourcing, który z 7,7% ma mniej niż połowę średniej dla kraju.

ABSL w swoich opracowaniach znaczenie sektora nowoczesnych usług biznesowych szacuje w oparciu o współczynnik lokalizacji. Dla Bydgoszczy wynosi on 1,34 i jest 6-najwyższym w Polsce – wygrywa Kraków, przed Wrocławiem i Trójmiastem. Jeżeli chodzi o samo IT to Bydgoszcz ma drugi najwyższy współczynnik lokalizacji zaraz po Trójmieście, a przed Katowicami i Wrocławiem.

Dla ABSL jesteśmy metropolią 3-rzędu

W swoich raportach ABSL oceniając potencjał nowoczesnych centrów biznesowych wyłonił jako metropolię 1-rzędu Kraków, Warszawę i Wrocław. W 2-rzędzie mamy Trójmiasto, Katowice z Górnym Śląskiem, Łódź i Poznań. Bydgoszcz znajduje się w 3-rzędzie z Lublinem, Rzeszowem i Szczecinem. Torunia w tym zestawieniu nie ma.