Z początkiem października na Collegium Medicum UMK rozpoczęli kształcenie pierwsi w historii tej uczelni studenci stomatologii – mowa o 48 studentach. Start tego kierunku odbył się po perturbacjach związanych z dość późnym przyznaniem limitów przez Ministerstwo Zdrowia. Kształcenie ostatecznie jednak ruszyło, w pierwszych dwóch latach studenci stomatologii będą korzystać z infrastruktury wydziału lekarskiego, ale od trzeciego roku – gdy przypadnie spora liczba godzin praktycznych – będzie potrzebna już własna siedziba.
Przed rokiem Rada Miasta Bydgoszczy przekazała UMK w darowiźnie dawną siedzibę wydziału administracyjno-politycznego UKW przy ulicy Przemysłowej. Goszczący wczoraj na sesji Rady Miasta Bydgoszczy (30 października) prorektor ds. Collegium Medicum prof. Dariusz Grzanka wskazywał na pojawiające się perturbacje. Oszacowany przez projektantów koszt adaptacji tego obiektu wyniósł około 120 mln zł, a to kwota poza możliwościami uczelni. Zdaniem profesora Grzanki taniej byłoby zbudować nowy budynek. Dlatego CM UMK rozważa budowę nowego gmachu w kompleksie Szpitala Uniwersyteckiego im. Biziela. Powstała nawet jego wstępna koncepcja.
Decyzja o wyborze wariantu – czy modernizacji budynków przy Przemysłowej, czy budowy budynku przy szpitalu Biziela, zapadnie po oszacowaniu na ile możliwe jest uzyskanie dofinansowania rządowego na ten drugi wariant.
UMK Collegium Medicum stoi
Przy okazji wizyty prorektora ds. Collegium Medicum nie zabrakło pytań na ile Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu swój potencjał i pozycję w rankingach zawdzięcza temu, że wchłonął dawną Akademię Medyczną w Bydgoszczy. Takie pytanie wprost prorektorowi zadał prezydent Rafał Bruski. Pytanie trochę było niezręczne ale prorektor prof. Grzanka przyznał, że w ramach Collegium Medicum studiować może blisko 40% całego UMK.
Spór z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym
Jednym z problemów Collegium Medicum są ograniczenia w infrastrukturze pediatrycznej, w przeszłości rozwiązywano ten problem poprzez bliską współpracę z bydgoskim szpitalem dziecięcym. W ostatnich latach CM i Wojewódzki Szpital Dziecięcy podlegający Samorządowi Województwa nie mogą się dogadać. Deklaracje wsparcia Collegium Medicum w sporze ze szpitalem marszałkowskim wyraziła na sesji zarówno przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, prezydent Rafał Bruski, ale także po sesji swoje działania zapowiedział radny wojewódzki Jarosław Wenderlich.