Skutery elektryczne dla osób niepełnosprawnych – czym się kierować przy ich wyborze?

Skutery elektryczne dla osób niepełnosprawnych – czym się kierować przy ich wyborze?

Skuter to ciekawa alternatywa dla samochodu, umożliwiająca wygodne poruszanie się nawet po bardzo zatłoczonym mieście. Wielu osobom ten środek transportu kojarzy się z wolnością, szybkim przemieszczaniem się i niezbyt kosztowną eksploatacją. W ostatnich latach skutery cieszą się dużą popularnością również wśród seniorów i osób niepełnosprawnych, dla których samodzielne pokonywanie większych odległości jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Osoby z niedowładami i dysfunkcjami narządów układu ruchu chętnie korzystają z elektrycznych skuterów inwalidzkich, które zwiększają ich mobilność i poprawiają wiarę we własne możliwości. Jakie cechy powinien mieć skuter przeznaczony dla seniorów i osób niepełnosprawnych? Niniejszy tekst stanowi próbę odpowiedzi na te i podobne pytania.

 

Elektryczny skuter inwalidzki – jakie ma cechy i zastosowanie?

W internetowych i stacjonarnych sklepach (zwłaszcza tych ze sprzętem medycznym) województwa kujawsko-pomorskiego można bez trudu kupić dobrej jakości skuter elektryczny przeznaczony dla inwalidów i osób starszych. Tego rodzaju skutery wyróżniają się prostą budową, stabilną konstrukcją o dużej mocy oraz możliwością osiągania dużo większej prędkości (nawet do 15 km/h) w porównaniu do elektrycznych wózków inwalidzkich. Popularne skutery elektryczne są przystosowane do osób z różnym stopniem niepełnosprawności i mają udźwig nawet do 180 kg, co sprawia, że mogą być użytkowane również przez osoby zmagające się z nadwagą lub otyłością powiązaną np. z chorobami krążenia. Typowy elektryczny skuter inwalidzki składa się z platformy, siedzenia, kierownicy, jak również układu napędowego.

 

Wyróżniają go również intuicyjne sterowania i dobre akumulatory, które umożliwiają przejechanie wielu kilometrów na jednym ładowaniu. Warto wiedzieć, że do poruszania się elektrycznym skuterem inwalidzkim nie trzeba mieć żadnego prawa jazdy i można bez trudu jeździć nim nawet po chodnikach. Zdaniem pracowników sklepów oferujących elektryczne skutery inwalidzkie takie pojazdy charakteryzują się dużą funkcjonalnością i przykuwają wzrok swoim nowoczesnym designem. W kategorii skuterów elektrycznych dla niepełnosprawnych można nabyć modele z większymi kołami i o większej mocy, jak również te trzykołowe o mniejszych gabarytach, które bez trudu można złożyć oraz przewozić w bagażniku samochodowym. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem elektrycznego skutera dla niepełnosprawnych, to powinieneś wiedzieć, że PFRON może zrefundować 75% wartości takiego specjalnego pojazdu dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

 

Skutery dla niepełnosprawnych – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Zdaniem fizjoterapeutów z Kujawsko-Pomorskiego i pracowników sklepów ze sprzętem medycznym trudno powiedzieć, który model skutera elektrycznego jest szczególnie rekomendowany dla osób niepełnosprawnych. Wszystko zależy bowiem od stanu zdrowia danej osoby, jej możliwości ruchowych, indywidualnych potrzeb, częstotliwości i długości podróży przemierzanych skuterem etc.

 

Zobacz ogłoszenia ze skuterami na sprzedaż na: https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/motocykle_i_skutery/skutery/

Jakie cechy i parametry skuterów elektrycznych dla niepełnosprawnych są jednak najważniejsze i na co zawsze warto zwracać uwagę? Oto garść naszych podpowiedzi w tej kwestii:

  • Przy zakupie skutera weź pod uwagę jego wymiary, wagę, możliwości ewentualnego złożenia i przewożenia w bagażniku samochodowym. Najmniejsze i najlżejsze skutery elektryczne mają 100 cm długości i wagę 40 kg, największe zaś długość 150 cm oraz wagę ponad 150 kg.

  • Kupując elektryczny skuter, należy także zwrócić szczególną uwagę na jego akumulatory. Niepełnosprawni z województwa kujawsko-pomorskiego szczególnie polecają skutery z akumulatorami żelowymi, bo są one bezawaryjne i proste w obsłudze.

  • Jeśli rozmyślasz nad zakupem skutera elektrycznego dla niepełnosprawnych, zastanów się, jakie odległości będzie przemierzać osoba nim się poruszająca i stosowanie do tych potrzeb dobierz odpowiednią moc pojazdu. Szacuje się, że modele o największej prędkości przemierzają około 15km/h.

  • Innym ważnym parametrem, który trzeba uwzględniać kupując skuter elektryczny jest promień jego skrętu. Modele najbardziej zwrotne to te posiadające bowiem duży promień skrętu – nawet o wartości 200 stopni.

  • Jeśli potrzebujesz skutera elektrycznego do poruszania się drogach poza miastemwybierz model z większymi, pneumatycznymi kołami oraz lepszą amortyzacją. Skutery elektryczne dla niepełnosprawnych oraz seniorów są stabilne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze, znacznie poprawiają mobilność oraz poczucie własnej wartości osób z nich korzystających.

  •  

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego skutera elektrycznego, wybierz się na zakupy ze znajomym fizjoterapeutą lub śmiało poproś o radę wykwalifikowanego pracownika ze sklepu oferującego sprzęt i akcesoria medyczne.