TMMB historycznie uznaje Toruń za metropolię

TMMB historycznie uznaje Toruń za metropolię

– Zaczynamy nowy zwyczaj w funkcjonowaniu Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes tej organizacji Zbigniew Ostrowski. Do tej pory TMMB prezentowało narrację, że to Bydgoszcz powinna być lokomotywą rozwoju całego województwa, natomiast w zaprezentowanym tego dnia stanowisku całego zarządu TMMB użyto takich zapisów, które pani minister Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz, która jest adresatem tego stanowiska wskazuje, że Bydgoszcz i Toruń mają dość podobny potencjał.

 

Konferencja prasowa oraz stanowisko dotyczą projektu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050, którą opublikowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W tym dokumencie, opierając się na analizie Agnieszki Sobali-Gwosdz z Obserwatorium Polityki Miejskiej i Regionalnej dokonano podziału rangi miast w oparciu o hierarchiczność. Pierwszy szczebel to metropolia ogólnokrajowa -na tym szczeblu ujęto tylko Warszawę, potem mamy 7 metropolii ponadregionalnych (Gdańsk, Szczecin, Poznań, Wrocław, Łódź, Katowice i Kraków. Na trzecim szczeblu mamy aglomeracje regionalne – w tym Bydgoszcz i Toruń. Zaliczani jesteśmy do takiej samej rangi miast jak np. Zielona Góra, Koszalin, Białystok, Opole, Lublin, czy Częstochowa. Będąc precyzyjnym – jak zajrzymy do opracowania Agnieszki Sobali-Gwosdz to ona aglomeracje regionalne dzieli na te z silnym biegunem wzrostu jak Bydgoszcz i Opole oraz ze słabym regionem jak nas sąsiad Toruń.

 

Fragment KRK 2050

 

Oryginalne opracowanie Agnieszki Sobali-Gwosdz

 

TMMB apeluje do minister w sprawie Bydgoszczy i Torunia

– To jest zdecydowane obniżenie rangi miasta – ocenia prezes TMMB Zbigniew Ostrowski, dlatego Towarzystwo zaapelowało do minister o podniesienie naszej rangi – poziom wyżej w opracowaniu jest właśnie metropolia ponadregionalna. W stanowisku przyjętym przez cały zarząd TMMB pojawia się też troska o Toruń – Zarząd TMMB kierowany troską o prawidłowy i zrównoważony rozwój Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zwraca uwagę na niedoszacowanie pozycji także Miasta Toruń, które podobnie jak Bydgoszcz (…) podczas gdy ranga ponadregionalna tego miasta, nie może być kwestionowana – czytamy w stanowisku TMMB.

 

Podniesienie rangi Torunia o poziom wyżej to postulat uznania go za miasto o podobnej randze jak Bydgoszcz, ale też Poznań czy Gdańsk.

 

– Czy TMMB tymi zapisami uważa, że Bydgoszcz i Toruń to miasta na równi? – pytamy na konferencji prasowej.

 

– Nie interesują mnie dywagację, które miasto jest ważniejsze – odpowiada Ostrowski. Przy czym jak czytamy dalej w stanowisku TMMB – W polityce kształtowania Województwa Kujawsko-Pomorskiego, od początku jego funkcjonowania, przyjęto i konsekwentnie realizuję się koncepcję współodpowiedzialności obu miast stołecznych za prawidłowy rozwój regionu.

 

TMMB w tym stanowisko odeszło zatem od narracji, że to Bydgoszcz jest głównym motorem rozwojowym województwa.

TMMB pisze o porcie w Solcu, ale pomija Emilianowo

Towarzystwo uzasadniając, że Bydgoszcz ma potencjał piszę o planach uruchomienia żeglugi towarowej po drogach wodnych E70 i E40, który wykorzystany ma być przez platformę multimodalną w Solcu Kujawskim chociaż na ubiegłotygodniowej konferencji, której gospodarzem była Bydgoszcz – World Canals Conferencje wszyscy eksperci niemal jednomyślnie mówili, że te drogi wodne mają potencjał, ale turystyczny, a projekt portu w Solcu Kujawskim już nawet oficjalnie Urząd Marszałkowski zredukował do małego nabrzeża portowego.

 

Nie ma natomiast nawet wzmianki, że Bydgoszcz mogłaby być kluczowym partnerem dla portów morskich w Gdyni i Gdańsku za sprawą planów budowy terminala Bydgoszcz-Emilianowo.

 

Zarząd TMMB tworzą (według KRS):

Ewa Puls, Marek Romaniuk, Marek Chełminiak, Wojciech Jarzembski, Henryk Balicki, Marek Gotowski, Marek Magdziarz, Tadeusz Stańczak, Jacek Woźny, Urszula Guźlecka, Wojciech Sobociński, Elżbieta Rusielewicz, Olechna Wojtecka i Natalia Czerwińska. Sekretarzem zarządu (nie zgłoszonym jeszcze do KRS) jest Ireneusz Nitkiewicz.