W powiecie inowrocławskim samorządy łączą siły i chcą wspólnie organizować pomoc dla powodzian

W powiecie inowrocławskim samorządy łączą siły i chcą wspólnie organizować pomoc dla powodzian

W związku z sytuacją kryzysową na Dolnym Śląsku samorządowcy z powiatu inowrocławskiego postanowili podjąć współpracę, aby jak najbardziej optymalnie zorganizować pomoc dla powodzian. Powiat Inowrocławski przy ulicy Poznańskiej tworzy magazyn centralny, prezydent Inowrocławia chce, aby w zbiórkę darów włączyły się szkoły, a burmistrz Kruszwicy zapowiada przekazanie pieniędzy z budżetu gminy dla najbardziej potrzebujących.

– Doszliśmy do wniosku, że wspólnie zrobimy zdecydowanie więcej – mówił na konferencji prasowej przed południem prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok. Od ponad doby dary przyjmowane są na hali targowo-wystawieniczej, prezydent Inowrocławia zapowiada jednak, że będzie je można zostawiać w każdej szkole podstawowej, aby ułatwić działanie chcącym pomagać mieszkańcom.

Dodatkowo w budynkach Starostwa Powiatowego przy ulicy Poznańskiej 133 będzie działał magazyn centralny, który punktem grupowania całej pomocy z powiatu i stąd wysyłana będzie ona do potrzebujących. W tym punkcie godzinach 8:00-20:00 dary będą mogli zostawić też mieszkańcy – Jesteśmy razem – właśnie o to chodzi, bo gdy rozdrabniamy się w tych działaniach tworzymy zbędne koszty. I tak jest utrudniony dostęp do wielu powodzian – wyjaśnia starosta Wiesława Pawłowska.

Burmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz, który jako były wojewoda odpowiadał za zarządzanie kryzysowe chociażby po rosyjskiej agresji na Ukrainę, zapowiada przekazanie przez Kruszwicę wsparcia z budżetu gminy – Po rozmowie z przewodniczącym Rady Gminy, na przyszłotygodniowej sesji chcemy przekazać pierwsze 20 tys. zł.

W niedzielę 22 września w Kruszwicy planowana jest imprezą kończąca lato, z okazji otwarcia nowej ścieżki rowerowej, w ramach której przewidziany jest koncert. Bogdanowicz zapowiada, że impreza odbędzie się, ale zostanie zmieniony jej charakter, aby zachęcić mieszkańców do pomagania- Traktujemy to wydarzenie jako wydarzenie o charakterze charytatywnym.

Najbardziej potrzebne rzeczy:

– żywność o długim terminie przydatności do spożycia (konserwy, kasze, makarony, ryż, itp.);

– woda butelkowana;

– środki higieny osobistej (mydła, szampony, pampersy, podpaski, pasty do zębów, ręczniki jedno i wielorazowe);

– chemie gospodarczą (płyny do mycia naczyń, do mycia podłóg, proszki do prania);

– śpiwory, koce, karimaty;

Samorządowcy apelują, aby przekazywać jedynie nowe przedmioty, a nie przywozić starych ubrań.