Z matematyką u nas słabo. Jak wypadł u nas egzamin ósmoklasisty?

Z matematyką u nas słabo. Jak wypadł u nas egzamin ósmoklasisty?

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty, który przeprowadzony został w maju. We wtorek CKE przekaże z kolei wyniki matur. Egzamin ósmoklasisty charakteryzuje się tym, że nie można go oblać. Jego wyniki będą natomiast istotne przy tworzeniu list rankingowych do szkół.

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części: języka polskiego, matematyki i języka obcego (zdecydowana większość egzaminowanych wybrała angielski). Zacznijmy od języka ojczystego – średni wynik dla kraju to 61%. W województwie kujawsko-pomorskim było to mniej bo 58,15%. Plasujemy się w środku stawki pomiędzy małopolskim z prawie 67% średnią, a zachodniopomorskim z niecałymi 55%. W naszym województwie najlepiej wypadł Toruń, gdzie średnia wyniosła prawie 65%. Dalej mamy Bydgoszcz, powiat bydgoski i inowrocławski z około 60%. Najsłabiej wypadły powiaty mogileński (42,3%) i nakielski (niewiele powyżej 50%).

Matematyka dość słabo

Matematyka i w praktyce też inne nauki ścisłe w skali kraju wypadły już słabiej, bo średnia wyniosła 52%. Kujawsko-pomorskie znalazło się na 4 pozycji od końca z wynikiem 45,77%, minimalnie wyżej od zachodniopomorskiego. Na niekorzyść wyróżnia się tutaj zdecydowanie województwo lubuskie z niecałym 42,5%, i z nieco lepszym wynikiem warmińsko-mazurskie. Ponownie najlepiej wypada Małopolska z prawie 59% średnim wynikiem.

W naszym województwie zdecydowanie wyróżnia się Toruń z ponad 57% wynikiem średnim, druga Bydgoszcz to niewiele ponad 51,8%, zatem przepaść jest zdecydowana. Stawkę ponownie zamyka powiat mogileński, gdzie średni wynik z matematyki to zaledwie 33,6%, niewiele lepiej wypada sąsiedni powiat żniński oraz Miasto Grudziądz.

Do you speak english?

Egzamin z języka angielskiego w skali kraju wypadł najlepiej, bo średnia wyniosła 66%. Województwo kujawsko-pomorskie jest trzecie od końca z wynikiem 51,22%. Do najgorszego warmińsko-mazurskiego dzieli nas około 1,5 punktu procentowego. Wyniki zatem na dole stawki są dość spłaszczone. Najlepiej wypadło województwo mazowieckie z prawie 72% średnim wynikiem, a Małopolska tym razem przekroczyła lekko 70%.

Również z angielskiego dominował Toruń z 73,4% średnim wynikiem, w Bydgoszczy było to 69,5%. Powyżej 68% średni wynik wyniósł w powiecie bydgoskim. Dalej mamy sporą przepaść i Włocławek z 62,5@ wynikiem, niewiele niżej wypadły powiaty inowrocławski i toruński. Najgorzej wypadł powiat wąbrzeski, gdzie średnia nie przekroczyła 50%.

Jak spojrzymy na wyniki z 2023 roku, to widzimy wyraźne umocnienie się powiatu inowrocławskiego z języków polskiego i angielskiego, któremu do Torunia i Bydgoszczy nadal daleko, ale na tle reszty województwa uda się wybijać. Z matematyki ten powiat wypadł już słabiej na poziomie średniej wojewódzkiej.