Jest umowa na kolejny odcinek S10

Jest umowa na kolejny odcinek S10
Fot: UM Piła

W środę w Pile, w obecności ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka podpisano umowę na budowę 13 km odcinka Witankowo – Piła drogi ekspresowej S10. Wykonawcą będzie firma Budimex, a koszt zadania przekroczy 721 mln zł. Będzie to część traktu komunikacyjnego łączącego Warszawę przez Bydgoszcz ze Szczecinem.

Budimex podobnie jak to obserwujemy na odcinkach S10 między Bydgoszczą i Toruniem, będzie musiał najpierw przygotować projekt oraz uzyskać decyzję ZRID od wojewody (wielkopolskiego). Rozpoczęcie prac budowlanych planuje się na początku 2026 roku, a odcinek ma być gotowy w połowie 2028 roku.

Witankowo to miejscowość położona na wschód od Wałcza. Zakontraktowany odcinek zakończy się natomiast na węźle Piła – Północ, czyli na początku obwodnicy Piły. Od Witankowa na zachód istnieje już kilkukilometrowy odcinek drogi w standardzie ekspresowym, w ramach obwodnicy Wałcza.

Odcinek od Piły do Wyrzyska jest obecnie w trakcie uzyskiwania decyzji środowiskowej. Od Wyrzyska do Bydgoszczy mamy już prawomocną decyzję środowiskową, czeka on teraz na ogłoszenie przetargów, co może nastąpić w okolicach 2028 roku. Jeżeli chodzi o odcinek Piła – Szczecin, przez opisywane Witankowo – ma on być gotowy do 2028 roku, czyli niedługo po zakończeniu budowy odcinka Bydgoszcz-Toruń. Najdłużej poczekamy na odcinek Włocławek – Warszawa, gdzie prace są jeszcze na etapie koncepcyjnym.