Na torze w Brdyujściu do niedzieli ponad 500 sportowców, reprezentujących 20 krajów uczestnicy we wioślarskich Akademickich Mistrzostwach Europy. Swoje reprezentacje wystawiło 77 szkół wyższych, w tym także kilka bydgoskich, bowiem jako gospodarze też mamy coś do pokazania sportowo. Mistrzostwa odbywają się pod szyldem EUSA, czyli Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego.
Nie są to pierwsze mistrzostwa akademickie w Bydgoszczy, bowiem organizowane w przeszłości turnieje były od strony organizacyjnej wysoko oceniane.
– To wielka nobilitacja i honor dla nas, ale i zobowiązanie od władz EUSA, żeby sprostać zadaniu. To kolejna nasza impreza, co roku organizujemy AMP w wioślarstwie, więc tu nie ma miejsca na rutynę i powtarzalność. Każda sytuacja jest inna, choćby pogoda, która potrafi zaskoczyć. Pojawiają się też inne reprezentacje, uczelnie, ale doświadczenie mamy duże i staramy się zrobić wszystko, żeby mistrzostwa były na jeszcze wyższym poziomie, niż do tej pory – mówiła Katarzyna Domańska, prezes KU AZS UKW Bydgoszcz i przewodnicząca komitetu organizacyjnego tegorocznych AME w wioślarstwie w Bydgoszczy.
W czwartek na Wyspie Młyńskiej odbyła się uroczysta Ceremonia Otwarcia.






