Papież Leon XIV ogłosił nowego błogosławionego Kościoła – jest nim urodzony w Bydgoszcz błog. ks. Stanisław Streich. Msza beatyfikacyjna odbyła się w niedzielę w Poznaniu, z którym związał się ten kapłan w późniejszej części życia. Papieża na uroczystości reprezentował kard. Marcello Semeraro. Ks. Streich uznawany jest też za męczennika, bowiem został zamordowany przez komunistycznego aktywistę.
Ks. Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy przy ulicy Pomorskiej. W późniejszych okresie życia wstąpił do poznańskiego seminarium, a święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1925 roku. Od 1933 roku był proboszczem parafii w Żabikowie pod Luboniem, w powiecie poznańskim. Był następnie budowniczym nowej parafii pw. św Jana Bosko w Luboniu.
27 lutego 1938 roku podczas Mszy Świętej został dwukrotnie postrzelony przez mężczyznę w czarnym płaszczu, który miał wznieść okrzyk: ,,Niech żyje komunizm!”. Rany były śmiertelne. Zamachowca tłum chciał zlinczować, ostatecznie został skazany na karę śmierci.
Proces beatyfikacyjny ks. Streicha rozpoczął się w 2017 roku, a w 2024 roku papież Franciszek uznał jego męczeństwo. Proces ostatecznie zakończył nowy papież Leona XIV.