W ostatnim czasie zyskuje na popularności propagowanie turystyki w Dolinie Dolnej Wisły, mało jest powszechna wiedza natomiast o tym, że Dolina Wisły ma swój odpowiednik na czerwonej, czyli na Marsie. Najnowsze badania pokazują, że miliony lat temu mogła biec nią rzeka.
Vistula Valles to łacińska nazwa Doliny Wisły, która została nadana marsjańskiej dolinie w 1985 roku. Ciężko odnaleźć literaturę wyjaśniającą genezę nadania tej nazwy. Dolina Wisły leży na południe od krateru Cantaoura nawiązującego do miasta w Wenezueli i na północ od |Doliny Tyras, starożytnej nazwy głównej ukraińskiej rzeki Dniepru. Dolina Wisły liczy 190 km długości – co ciekawe jest to około 1/5 długości polskiej Wisły, przy czym Mars jest około pięciokrotnie mniejszy od Ziemi – co powoduje oczywistą analogię.
Zdjęcie doliny ze zbiorów Uniwersytetu w Arizionie
Nieco dalej na północ od Doliny Wisły leży równina Chryse Planitia, nazwa od greckiej bogini. Zdaniem badaczy ta równina była kiedyś dużym zbiornikiem wodnym, być może spływała do niej rzeka płynąca Doliną Wisły?
Szerszy widok na region – na północy widzimy pradwopodobny zbiornik wodny Chryse, Dolina Wisły znajduje się mniej więcej w środku zdjęcia.
Pojawiły się artykuły naukowe wskazujące, że obszar Doliny Wisły i Chryse Planiti to jeden z ciekawszych do zbadania bardziej szczegółowego. Były postulaty, aby wysłać w ten rejon łazika w ramach misji Mars 2020.
Dolina Wisły to nie jedyna nazwa kojarzona z kujawsko-pomorskim na Marsie. W 1976 jeden z kraterów nazwano imieniem miasta Rypina. Swoje kratery mają też: Grójec, Puławy i Punsk oraz dwie polskie postacie: Mikołaj Kopernik oraz Maria Skłodowska Curie.