5 maja ruszy nabór w konkursie na strategiczne inwestycje w onkologię, który zakończy się 15 lipca. Ten konkurs przeprowadzono już w 2023 roku wówczas bydgoskie Centrum Onkologii uzyskało 300 mln zł na rozbudowę, która miała ruszyć w tym roku. Ten konkurs jednak unieważniono.
Zakończenie naboru wniosków w połowie lipca oznacza, że konkurs może być rozstrzygnięty pod koniec roku lub nawet na początku przyszłego, zatem w tym roku planowana inwestycja może nie ruszyć. Nie ma tez pewności, że w ponowionym konkursie bydgoska placówka ponownie uzyska 300 mln zł. Konkurs anulowano na początku roku z powodu wątpliwości co do rzetelności jego rozstrzygnięcia – rozstrzygnięto go bowiem w październiku 2023 roku, ostatniego dnia kampanii wyborczej. W stosunku do przyznania dotacji Centrum Onkologii nie padły jednak żadne publiczne zarzuty.
Sejmik apeluje…
Wczoraj (14 kwietnia) z inicjatywy klubu PiS-u Sejmik Województwa przyjął stanowisko w którym popiera rozbudowę Centrum Onkologii, kierowane do Ministerstwa Zdrowia. Kryteria konkursu są jednak dość precyzyjne, zatem poparcie polityczne organu jakim jest Samorząd Województwa nie powinno mieć wpływu na listę rankingową. Można zadać zatem pytanie – w jakim celu podejmowano to stanowisko?
Trzeba spojrzeć na szerszą genezę – gdy w lutym Ministerstwo Zdrowia unieważniło konkurs z 2023 roku, klub PiS-u chciał przyjąć stanowisko negatywnie oceniające tamtą decyzję. Wówczas radni KO – Trzecia Droga nie zgodzili się na przyjęcie tego stanowiska. Zważywszy na to, że ogłoszenie ponownego konkursu się przeciągało, wczoraj radni PiS wrócili do tamtej inicjatywy, ale projekt stanowiska postanowiono złagodzić, rezygnując z odnoszenia się do unieważnienia poprzedniego konkursu. W takim wypadku pozostało jedynie poparcie starania Centrum Onkologii.
Zważywszy na to, że nie będzie to miało wpływu na rozstrzygnięcie konkursu, stanowisko bardziej służy użytkowi wewnętrznemu, czyli symbolicznemu pokazaniu wyborcom, że samorządowcy o inwestycji pamiętają.