Dzisiaj 12 polskich obszarów metropolitalnych zamieszkuje według szacunków Unii Metropolii Polskich ponad 14 mln Polaków, to więcej niż jedna trzecia populacji kraju. Do 2030 roku ta liczba ma wzrosnąć o około 200 tys. aby w kolejnych latach już spadać – do 2050 roku populacja polskich metropolii skurczy się do 13,6 mln (zakładając utrzymanie obecnych obszarów terytorialnych). Metropolie do 2050 roku będą miały populację o 3,3% mniejszą niż obecnie – to może niewielki procent, ale są metropolie z prognozowanym plusem i dużym minusem.
Poznań często pojawia się w zestawieniach obok Bydgoszczy jako najszybciej wyludniające się miasta, niestety Bydgoszcz jest w tym niekorzystnym zestawieniu bliżej. Populacja Metropolii Poznań do 2050 roku wzrośnie jednak o 1,3% – można zatem powiedzieć, że spadek populacji miasta centralnego pozostanie i tak w aglomeracji, gdy w Metropolii Bydgoszcz przewidywanych jest ponad 14% ubytek z 588 tys. obecnie do 506 tys. W ciągu 25 lat ubędzie nam 82 tys, populacji metropolitalnej. Plasuje to Metropolię Bydgoszcz na trzecim miejscu wśród najszybciej się wyludniających po metropolii górnośląskiej i łódzkiej.
Problem w powiecie nakielskim, świeckim i inowrocławskim
Dla Metropolii Bydgoszcz największym problemem nie musi być jednak sytuacja demograficzna miasta centralnego Bydgoszczy, ale gmin spoza powiatu bydgoskiego. W powiecie nakielskim na jednym biegunie mamy Mroczę która ma stracić 30% populacji, dalej Kcynię z 27% ubytkiem, a po drugiej najbliżej położony Bydgoszczy (dzięki drodze S5) Szubin z tylko 5% ubytkiem. Położony po sąsiedzki (w powiecie żnińskim) Łabiszyn straci tylko 2% populacji. Najgorszy wskaźnik ma jednak gmina Rojewo, jedyna z powiatu nakielskiego, gdzie stratę prognozuje się na poziomie 38%. Pruszcz najmłodsze miasto tej metropolii w powiecie świeckim straci natomiast 25% populacji.
Dodatnie saldo prognozuje się w Białych Błotach (aż 27%), w Sicienku, w Dobrczu, w Nowej Wsi Wielkiej i nieco mniejsze w Dąbrowie Chełmińskiej.
Demografia niezbyt optymistyczna
W 2023 roku Metropolie Bydgoszcz zamieszkiwało 103,9 tys. dzieci, 343,7 tys. osób w wieku produkcyjnym i 142,8 tys. seniorów. Ten ostatni wskaźnik do 2050 roku wzrośnie do 175 tys., dość mocno skurczy się natomiast liczba osób w wieku produkcyjnym do 256,5 tys. Nie ma jednak prognoz, że po 2050 roku to się poprawi, bo liczba dzieci zmaleje na 2050 rok do 74 tys.