Sprawić, aby Koronowo stało się lepszym miejscem do życia

Sprawić, aby Koronowo stało się lepszym miejscem do życia

Główne zadanie architektury to dążenie do tego, aby przestrzeń w której żyjemy była dla nas lepsza, przez co nasze życie będzie lepsze. Nie tylko chodzi o wielkie budowle mogące budzić zachwyt, ale codzienną organizację naszej przestrzenni życiowej, która może wpływać na nasze samopoczucie. Wyzwaniom z tym związanym poświęcony był III Festiwal Architektury organizowany przez Politechnikę Bydgoską w Koronowie.

Koronowo to miasto z bogatą historią, która przekracza 650 lat, zachwycających obiektów stary cysterki klasztor, ale też takich miejsc codziennego bytowania mieszkańców jak rynek. Zatem wybór Koronowa jako gospodarza nie był przypadkowy.

Głównym punktem festiwalu, którego drugi dzień będzie odbywał się w piątek jest dwudniowa konferencja naukowa pt. ,,Integracja sztuki i techniki w architekturze i urbanistyce”. Ubogacają ją dodatkowo warsztaty dla mieszkańców, wystawy prac studentów, a nawet w programie festiwalu znalazł się koncert muzyczny. Koronowo zyskało tez nowy mural, ale o tym później.

– To jest takie wydarzenie, które ma na celu promowanie projektowania architektonicznego i urbanistycznego wśród mieszkańców. Naszym celem jest też to, aby poznać Koronowo, jego historię i określić jakie elementy są najistotniejsze w określeniu tożsamości miasta – mówi nam dr Iga Grześkow, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji naukowej – Przyświeciliśmy sobie cel tego spotkania, aby określić pewne wytyczne, twierdzenia tezy, które budują to co jest tożsamością miasta. Koronowo jest doskonałym miejscem, dlatego tutaj się spotykamy.

Konferencja i wszystkie wydarzenia związane z festiwalem są otwarte dla mieszkańców, co ma budować współpracę między architektami i społecznością – Mieszkańcy będą mogli poznać metody badawcze, którymi my jako nauczyciele akademiccy posługujemy się, aby badać miasta, ale również organizujemy dla mieszkańców bardzo zróżnicowane tematycznie warsztaty, które mają nam wskazać czego mieszkańcy oczekują od swojego miejsca zamieszkania.

W koronowskiej synagodze, gdzie odbywa się główna część konferencji, pojawiło się sporo studentów kierunków architektonicznych, nie byli oni jednak tylko słuchaczami, bowiem wcześniej przygotowali m.in. wystawę z propozycjami jak można by zrewitalizować Koronowo – Studenci pracują w Koronowie już od kilku miesięcy. Wykonali oni tutaj szereg badań wstępnych. Analiz, także zakończonych projektami, które prezentujemy na tym spotkaniu, które mają za zadanie pokazać różne rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne jakie można zastosować – podkreśla dr. Grześkow.

Sporej części konferencji przysłuchiwał się burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski.

Koronowo ma nowy mural

Na budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Pomiarowskiego przy okazji tego festiwalu powstał mural, który nawiązuje do czasów cysterskich. Ten wątek wydaje się istotny dla historii Koronowa, bo wszystko zaczęło się od budowy klasztoru, wokół którego zaczęły powstawać zabudowani, co ostatecznie doprowadziło do powstania miasta. W ramach badań przed festiwalem wytypowano najlepsze miejsce oraz wybrano tematykę muralu.