TMMB się zmienia. Z bydgoskiego kalendarza zniknęła piękna uroczystość

TMMB się zmienia. Z bydgoskiego kalendarza zniknęła piękna uroczystość

Po tym jak w styczniu 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Polski, w 1932 roku na Placu Poznańskim mieszkańcy wdzięczni opatrzności za wolność postawili pomnik Chrystusa Zbawiciela. Niestety w 1939 roku został on zniszczony przez Niemców, ale w 2009 roku dzięki wysiłkom Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ten monument został odbudowany, jako dzieło nieżyjącego już bydgoskiego artysty Marka Rony. Od tego momentu co roku w okolicach 20 stycznia TMMB wraz z parafią organizowało uroczystości w tym miejscu, we współpracy z parafią św. Trójcy, dla podziękowania Bogu za niepodległość, z udziałem władz miasta. Jedyna przerwa jaka się pojawiła to w pandemii. W tym roku uroczystości się jednak nie odbyły.

Inicjatorem tych niedzielnych uroczystości (odbywały się one zawsze w łączności z Mszą Świętą w parafii) był wieloletni prezes TMMB Jerzy Derenda, który z tej funkcji zrezygnował na przełomie 2023 i 2024 roku. Zastąpił go wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który co prawda zapowiadał kontynuacje inicjatyw Derendy, ale w tym wypadku widzimy, że TMMB ma inne priorytety – chociażby zabieganie o pozycję metropolitalną Torunia. Jedne działają zastępują drugie. Tak samo kadrowo – część działaczy odeszła nie akceptując nowego kierunku organizacji, pojawiło się w ich miejsce sporo nowych osób.

Tak wyglądały obchody w 2023 roku:

Ocalmy od zapomnienia

Z uwagi na mocne wpisywanie się historii tego pomnika w historię i tożsamość Bydgoszczy w XXI wieku, warto w sytuacji gdyby TMMB nie było zainteresowane jej kontynuowaniem, aby w oparciu o ludzi którym Bydgoszcz jest bliska kontynuować inicjatywę rozpoczętą przez Jerzego Derendę. Być może kiedyś TMMB się zmieni i ponownie będzie kluczowym środowiskiem dla dbania o ten fragment bydgoskiego dziedzictwa.