Kierunek lekarski na Collegium Medicum będącego częścią toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika chciało studiować prawie 5 tys. kandydatów. Liczba chętnych na jedno miejsce wyniosła aż 37. Jest to zatem najbardziej oblegany kierunek studiów w całym województwie kujawsko-pomorskim.
Od pewnego czasu można usłyszeć dowcip – jaki jest najpopularniejszy kierunek na UMK w Toruniu? Lekarski na Collegium Medicum w Bydgoszczy. Żart to jednak nie jest, gdyż zainteresowanie studiowaniem medycyny w Bydgoszczy cały czas rośnie.
Duże zainteresowanie młodych zostaniem medykami powinna na pewno cieszyć, gdyż średnia wieku lekarzy w wielu specjalizacjach przekracza 60-lat i za kilka lat może się okazać, że wykonujących ten zawód będzie za mało. Tak naprawdę to jak wynika z wielu opracować, to już dzisiaj liczba lekarzy jest zbyt mała i porównując się z dostępnością medyków na liczbę mieszkańców z krajami Unii Europejskiej to jesteśmy w ogonie.
Problem jednak w tym, że z prawie 5 tys. chętnych Collegium Medicum nie przyjmie nawet 200 osób, czyli zagrożenie, że za kilka lat zabraknie nam lekarzy jest realne. Samo skończenie kierunku lekarskiego (6 lat studiów i 1 rok obowiązkowego stażu) nie daje jednak zbyt dużych uprawnień i młodzi chcąc się dalej rozwijać muszą zrobić specjalizacje kierunkową. W tej materii Ministerstwo Zdrowia przygotowując małą liczbę miejsc prezydenckich rzuca młodym kolejne kłody pod nogi.