Centralna Komisja Egzaminacyjna podsumowała majową sesję egzaminacyjną. Do egzaminu maturalnego w skali kraju przystąpiło ponad 275 absolwentów szkół średnich, 74% z nich uzyskało wynik pozytywny.
W przypadku 19% egzaminowanych, nie zdali oni jednego przedmiotu, co upoważnia ich do wzięcia udziału w sierpniowej sesji poprawkowej. W tym roku egzaminu maturalnego nie zda na pewno 7%, absolwentów szkół średnich, którzy nie zdali większej liczby przedmiotów.
W kujawsko-pomorskim maturę zdało już 73% przystępujących, 19% kwalifikuje się do sesji poprawkowej. Identyczny wynik procentowy padł w województwach: pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim i lubelskim. Najlepiej wypadło województwo małopolskie – 77% sukcesów oraz województwa lubuskie i śląskie – 76% sukcesów, najgorzej województwo zachodniopomorskie – 70% i warmińsko-mazurskie 71%.
Na chwilę obecną nie są znane dokładniejsze dane statystyczne.
Nowa formuła egzaminów
Absolwenci liceów ogólnokształcących (ponad 175 tys. zdających) zdawało matury według nieco zmodyfikowanej formuły. Pisali oni bowiem dodatkowo obowiązkowy egzamin z dodatkowego przedmiotu, który nie miał jednak wpływu na sukces całej matury. Jego celem było bardziej wprowadzenie dodatkowego kryterium porównania pomiędzy maturzystami.
W przypadku liceów ogólnokształcących procent sukcesów by wyższy, gdyż wyniósł 80%.
Prawie 100 tys. absolwentów pozostałych szkół, głównie techników, zdawało według starej formuły.