Z soboty na niedzielę odbywać będzie się Europejska Noc Muzeów. Tego dnia prawie wszystkie obiekty muzealne w Bydgoszczy będą dostępne bezpłatnie, muzealnicy przygotują również dodatkowe atrakcję. Będzie to zatem taki dzień, który ma przybliżyć muzea bydgoszczanom.
– Europejska Noc Muzeów nie jest pomysłem samym z siebie, ale organizowana jest zawsze w towarzystwie Dnia Muzeum, które przypada 18 maja – wyjaśnia dyrektor Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Michał Woźniak. Dzień 18 maja przypada w środku tygodnia, dlatego głównym dniem obchodów Europejskiej Nocy Muzeów jest sobota 21 maja.
Na Muzeum Okręgowym spoczywa co roku ciężar koordynacji ENM – Nasze działania w tym roku koncentruje się wokół obchodów jubileuszu 670-lecia Bydgoszczy – podkreśla Mateusz Soliński, z Muzeum Okręgowego. W sobotę dostępne będą dla zwiedzających wszystkie wystawy na Wyspie Młyńskiej oraz w spichrzach przy Grodzkiej. Dodatkowo pojawią się atrakcję warsztatowe – w amfiteatrze przy Grodzkiej będzie tworzona mozaika poświęcona urodzinom Bydgoszczy, na Wyspie Młyńskiej wykonywane będą zaś figurki króla Kazimierza Wielkiego. Pojawia się również grupy rekonstrukcyjne w strojach z jego czasu, spodziewać możemy się również akcentów z okresu potopu szwedzkiego.
Drugim motywem, który będzie towarzyszył tegorocznej ENM, będzie rok Henryka Sienkiewicza. W Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa prezentowane będzie pierwsze wydanie książki Quo Vadis, angielskiego tłumaczenia Jeremiasza Curtina. – Otrzymaliśmy je ze Stanów Zjednoczonych – wyjaśnia kustosz Adam Sudoł – Pokazujemy u nas tylko oryginały, żadnych kopii – dodaje. W tej placówce zobaczymy m.in. paszporty, dokumenty uwierzytelniające, mundury generałów armii Józefa Hallera. Udostępniona zwiedzającym będzie również słynna kabina ciszy.
Muzeum Oświaty przedstawi z kolei kabaret ,,Sienkiewicz na wesoło, czyli jak Potop zalał latarnika”. Ponadto będzie prezentowana wystawa przedstawiająca losy nauczycieli bydgoskich w latach 1939-1945. W Muzeum Wojsk Lądowych największą atrakcją będzie ciężki sprzęt opancerzony, w tym czołg T55, do którego będzie można wejść. W Wierzy Ciśnień Muzeum Wodociągów od piątku dostępna będzie z kolei wystawa w setną rocznicę powstania wielkanocnego w Dublinie, w Irlandii. Atrakcji będzie wiele, postaramy się szerzy program przedstawić pod koniec tygodnia.
Większość muzeów będzie udostępniona bezpłatnie w godzinach 17:00 – 1:00. Wyjątkiem będzie Exploseum czynne do godziny 20:00, ze względów bezpieczeństwa.
– Logistyka nie jest łatwa pod względem komunikacyjnym – przyznaje dyrektor Muzeum Okręgowego. Jak co roku ZDMiKP przygotuje specjalne linie komunikacji miejskiej, aby ułatwić obsługę wydarzenia.