W najbliższą sobotę Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy na bezpłatną wycieczkę poświęconą dziejom pradawnego grodu bydgoskiego oraz Zamku Bydgoskiego zbudowanego decyzją króla Kazimierza III Wielkiego.
Tym razem zatrzymamy się przy budynku byłego Teatru Kameralnego przy ul. Grodzkiej 14. Archeolog Robert Grochowski opowie o tym jak interesujące były dzieje działki, na której powstał Teatr. Dowiemy się też co dalej z obiektem popadającym w ruinę. Trwają bowiem przygotowania do budowy bardzo potrzebnej miastu drugiej sceny, w dodatku odpowiednio wkomponowanej w krajobraz śródmieścia.
Następnie udamy się do miejsca, gdzie ongiś znajdował się gród bydgoski zbudowany przez władcę Polski Kazimierza I Odnowiciela (1016-1058), prawowitego syna króla Mieszka II. Nastąpiło to w latach trzydziestych XI wieku. Gród lokalizowano u zbiegu ulic: przy Zamczysku i Grodzkiej.
Zatrzymamy się też przy sercu bydgoskich fortyfikacji to jest modelu Zamku Bydgoskiego przy ul. Grodzkiej 21. Jerzy Derenda przypomni mało znane legendy poświęcone tej budowli
Dowiemy się też, kiedy zamek powstał i jakie były dzieje aż do czasu rozbiórki.
Zamek Bydgoski połączony był z systemem fortyfikacji, to jest przede wszystkim murami obronnymi. Po stronie południowej miały one 470 metrów długości i 10 m wysokości licząc od lustra wody w fosie. Grubość nad ziemią sięgała 1,8 metra. W murach były dwie bramy: Poznańska i Kujawska, dodatkowo Gdańska poza Brdą. W murach znajdowało się pięć baszt. O najnowszych odkryciach archeologicznych zwłaszcza w sąsiedztwie Bramy Kujawskiej opowie Robert Grochowski.
Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 lipca br. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne- 52-322-51-96 lub e-mailem: biuro@tmmb.pl. Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki przyjmowane są od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.