Krzyżacy znowu uderzą na Koronowo



Archiwum

Archiwum

Tradycją jeżeli chodzi o wakacyjne imprezy w naszym regionie stał się już Jarmark Cysterski na Polach Tuszyńskich, wraz z inscenizacją Bitwy pod Koronowem. Zdaniem wielu rozstrzygnięcia z 1410 pod Koronowem były ważniejsze od tych z pól Grunwaldu – Bitwa pod Koronowem jest jednak nieco zapomniana przez historyków.

 

Główne wydarzenia odbywać będą się w sobotę i niedzielę. Będą różnego rodzaju pokazy historycznych strojów, uzbrojenia, nie zabraknie również dobrej muzyki. W sobotę po godzinie 22 zaprezentowana zostanie inscenizacja najazdu gniewskiego komtura Krwawego Zygryda na wieś pod Koronowem z 1390 roku. W niedzielę gwoździem programu będzie natomiast inscenizacja Bitwy po Koronowem, zaplanowana na godzinę 14:00.

 

Faktycznie bitwa rozegrała się 10 października 1410 roku, czyli kilka tygodni po Grunwaldzie. Inscenizacja odbywa się co roku w lipcu, jest to jednak spowodowane w dużej mierze sezonem turystycznym. Grunwald faktycznie zdecydował, że szala zwycięstwa w wojnie zaczynała przechylać się na stronę polską. Nieudane oblężenie Malborka sprawiło jednak, że już jesienią Krzyżacy pod dowództwem Michała Kuchmeistera ruszyli na Kujawy. Po zajęciu Tucholi planowali zająć Bydgoszcz, co zagrozić mogło zamku w Inowrocławiu, gdzie urzędował król Władysław Jagiełło. Krzyżacy zastali dość poważny opór pod Koronowem i pomimo dwukrotnej przewagi liczebnej doznali porażki. Utrata chorągwi doprowadziła do załamania sił krzyżackich, które zostały rozbite. Wielu rycerzy zakonnych dostało się do niewoli, w tym głównodowodzący Michał Kuchmeister. Polski król zaprosił ich na ucztę, w celu pokazania Europie, że Polacy nie są dzikusami, za których byli przedstawiani.