W Sejmie pojawiła się wystawa o życiu niewidomych uczniów. To element jubileuszu bydgoskiej szkoły



W Sejmie pojawiła się wystawa o życiu niewidomych uczniów. To element jubileuszu bydgoskiej szkoły

We wtorek w obecności wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej odsłonięto w holu Sejmu RP wystawę pt.,,(NIE) Widzę”, w wydarzeniu uczestniczyła także posłanka Iwona Kozłowska związana z naszym regionem. Wystawa wpisuje się w jubileusz 150-lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy.

Wystawa przedstawia przede wszystkim codzienne życie wychowanków tej placówki oświatowej, która jak się okazuje jest jednocześnie najstarszą tego typu placówką funkcjonującą na ziemiach polskich. Podczas uroczystego otwarcia wystawy, która będzie w holu parlamentu eksponowana do końca lutego nie mogło zabraknąć przedstawicieli społeczności szkoły na czele z dyrektor Małgorzatą Szczepanek, obecne były także uczennice Sandra Pawlikowska, Weronika Stepczyńska, wychowawczynie internatu i inicjatorki wystawy Zenona Góra i Dorota Triebwasser, rzecznik prasowy Jacek Knychała, duszpasterz osób niewidomych diecezji bydgoskiej ks. Piotr Buczkowski, autor oprawy graficznej i wolontariuszka Małgorzata Góra.

 

 

 

 

– Ekspozycja będzie dostępna dla parlamentarzystów od 22 do 28 lutego 2022 r. Liczymy na  obecność 460 posłów i zapraszamy do wpisywania się do księgi pamiątkowej, która trafi do izby tradycji szkoły. Jesteśmy reprezentantami dużej grupy ok 2 mln osób z dysfunkcją wzroku, tzn. słabowidzących i niewidomych, które wymagają równego traktowania w społeczeństwie – mówi Jacek Knychała, rzecznik prasowy bydgoskiego Braille.

 

W czerwcu Poczta Polska wydała okolicznościowy z okazji 120-rocznicy urodzin Szczepana Jankowskiego, wybitnego ucznia bydgoskiego ośrodka – tamta uroczystość zainaugurowała 150-lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczeg nr 1 im. Luisa Braille’a w Bydgoszczy.