Zanim 20 stycznia 1920 roku wojska polskie wkroczyły do Bydgoszczy czego 104. rocznicę obchodziliśmy wczoraj oraz w obecności gen. Dowbor-Muśnickiego Bydgoszcz oficjalnie przyłączono do Polski, czego rocznica przypadnie jutro – pojawiały się w Bydgoszczy glosy, że miasto musi być stolicą województwa pomorskiego, które wówczas jeszcze nie funkcjonowało, bowiem był to czas, gdy na mocy Traktatu Wersalskieko Polacy przejmowali kolejne obszary przez Niemców. Pokazuje to, że już wtedy patrzono perspektywicznie na potrzeby rozwojowe Bydgoszczy.
22 stycznia minister Leon Janta Połczyński przyłączył Bydgoszcz do Polski oraz do województwa wielkopolskiego, którego stolicą był Poznań (byłą to kontynuacja pruskiego podziału administracyjnego, gdzie Bydgoszcz i Poznań tworzyły jedną prowincję). Jak pokazuje publikacja Dziennika Bydgoskiego z 18 stycznia, czyli momentu, gdy wszyscy byli podekscytowani tym, że 20 stycznia miasto przejdzie z rąk niemieckich w polskie, ukazała się publikacja pokazująca potrzebę starań o ustanowienie Bydgoszczy stolicą województwa pomorskiego.
Stolicą nowego województwa pomorskiego stał się niewielki Toruń, gdyż dotychczasowa stolica pruskiej prowincji Gdańsk była wolnym miastem: ,,Na takim podziale zarządu byłego zaboru pruskiego między Toruń, a Poznań traci Bydgoszcz” – pisał Dziennik Bydgoski. Bycie stolicą pomorskiego przez Toruń do dzisiaj dla wielu polityków jest inspiracjom do megalomanii o Toruniu jako stolicy Wielkiego Pomorza. Autor publikacji w Dzienniku Bydgoskim wypominał, że Toruń nie posiada infrastruktury lokalowej, aby sprawnie zarządzać województwem, a w Bydgoszczy takiej było pod dostatkiem, porównał to działanie: ,,z wyraźną szkodą narodową”.
Po decyzji o budowie portu morskiego w Gdyni stała się ona miastem i zaczęła się dynamicznie rozwijać, dlatego już po kilku latach to Gdynia była największym miastem województwa pomorskiego. Bydgoszczanie podejmowali działania, aby dołączyć do województwa pomorskiego co nastąpiło w 1938 roku. Były też plany, aby przenieść stolicę z Torunia do Bydgoszczy, ale wszystko pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Po jej zakończeniu odtworzono województwo pomorskie w podobnym kształcie, wówczas stolicą była już Bydgoszcz.