Ocena sposobu sprawowania rządów przez prezydenta Rafała Bruskiego zawsze ma spory element polityczny. Przed taką oceną w środę staną radni, którzy będą musieli zdecydować o udzieleniu mu wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. To można powiedzieć zapisana w ustawie standardowa procedura. Jest to też okazja, aby porozmawiać faktycznie o tym czy Bydgoszcz dobrze się rozwija?
Brak wotum zaufania lub absolutorium miałby dla prezydenta negatywne konsekwencje, ale patrząc na układ sił w Radzie Miasta, to nie jest najprawdopodobniejszy scenariusz. Pod koniec maja Komisja Rewizyjna Rady Miasta zarekomendowała udzielenie prezydentowi absolutorium za 2025 rok.
Raport o Stanie Miasta 2025
W tym roku debatę absolutoryjną wyjęto z planowanej na koniec czerwca sesji roboczej Rady Miasta, aby dwa tygodnie szybciej więcej uwagi poświęcić tym zagadnieniom. Piszemy o tym, bo część osób interesujących się samorządem mogło się tego jeszcze nie dowiedzieć.
Osią debaty nad udzieleniem wotum zaufania jest raport o stanie miasta, który prezydent przedłożył, który można pobrać – tutaj
Jest to dzieło administracji prezydenta, zatem można założyć, że będzie nakierowane na stawianie władz miasta w bardziej pozytywnym świetle. Głosy negatywne niemal na pewno pojawią się ze strony radnych opozycji.

Od 2009 roku związany z lokalnymi mediami. Specjalizuje się w tematach dotyczących infrastruktury, polityki regionalnej oraz funkcjonowaniu samorządów.






