Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLinia kolejowa do lotniska jest realna? Ministerstwo wskazuje konkretny konkurs

Linia kolejowa do lotniska jest realna? Ministerstwo wskazuje konkretny konkurs

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 grudzień 2016 00:51

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na rozwój kolei aglomeracyjnej samorządy mogą się starać o dofinansowanie dodatkowych projektów kolejowych. Ten program pozwala starać się o dofinansowanie zewnętrzne na budowę linii kolejowej do Portu Lotniczego Bydgoszcz, co znacznie poprawiłoby jego dostępność komunikacyjną. Oceniane będzie jednak zaawansowanie przygotowania inwestycji, a czasu na złożenie aplikacji jest coraz mniej.

Dla przedmiotowego projektu rozważane jest finansowanie inwestycji ze środków przeznaczonych na rozwój kolei aglomeracyjnej w ramach osi priorytetowej V Rozwój Transportu Kolejowego w Polsce, działanie 5.2 B: Rozwój transportu kolejowego poza TEN-Kolej miejska – odnosi się do kwestii budowy linii kolejowej do bydgoskiego lotniska Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

 

Miejska Pracownia Urbanistyczna nakreśliła już nawet przebieg ewentualne linii kolejowej z Łęgnowa do lotniska i następnie linii kolejowej nr 131 w gminie Białe Błota. Gdyby udało się w inwestycję wykonać w takim wariancie, to wokół Bydgoszczy powstałby kolejowy ring, podobny do tego w Berlinie. Pozwoliłoby to łatwiej konkurować bydgoskiemu lotnisku o pasażerów z Torunia (dojazd do Gdańska autostradą trwa mniej więcej podobny czas) czy nawet Piły lub Chojnic w sąsiednich województwach.

 

Złożenie do konkursu będzie zależne od decyzji urzędu marszałkowskiego woj. kujawsko-pomorskiego oraz stopnia przygotowania projektu – informuje dalej ministerstwo. Potrzebna będzie zatem współpraca pomiędzy Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miastem Bydgoszcz. Ostateczny termin składania wniosków to dzień 31 maja 2017 roku.

 

Beneficjentami konkursu mogą być również stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, czyli również Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu