Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNielicznie i w milczeniu, ale wsparli środowisko sędziowskie i prokuratorskie

Nielicznie i w milczeniu, ale wsparli środowisko sędziowskie i prokuratorskie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 12 styczeń 2020 17:12
Nielicznie i  w milczeniu, ale wsparli środowisko sędziowskie i prokuratorskie Fot: Bogusław Białas

W sobotę w Warszawie odbył się tzw. marsz tysiąca tog, zorganizowany przez prawników przeciwko tzw ustawie kagańcowej, którą przegłosował już Sejm, a obecnie znajduje się na etapie prac w Senacie. Również w Bydgoszczy kilkadziesiąt osób wzięło udział w pikiecie pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego, naprzeciwko Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Formuła zarówno marszu oraz bydgoskiej pikiety była milcząca. Zamiast komentować, w milczeniu chciano pokazać, że sytuacja zmierza w złą stronę.

 

Wspomniana ustawa ,,kagańcowa” wprowadzać będzie nowe zasady dyscyplinowania sędziów oraz zakazywać im krytykowania swoich przełożonych. Środowisko sędziowskie uważa, że ustawa będzie służyć rządzącym politykom do walki z nieprzychylnymi sobie sędziami - Wymienione nowe typy deliktów dyscyplinarnych, których wprowadzenie ma ewidentnie podłoże polityczne umożliwią karanie sędziów czy to za orzeczenia podejmowane w wykonaniu orzeczenia TSUE z dnia 19 listopada 2019 r., czy za publiczną krytykę pseudoreformy wymiaru sprawiedliwości. Niezależnie od powyższego mają one na tyle ogólnikowy charakter, że „odpowiednio" stosowane przez upolitycznione organy postępowania dyscyplinarnego umożliwią karanie sędziów niemal za cokolwiek, w myśl zasady „dajcie człowieka a znajdzie się paragraf" – pisze na łamach dziennika ,,Rzeczpospolita” sędzia Dariusz Mazur.

 

Termin ustawa kagańcowa to nieformalny przydomek projektu ustawy. Nawiązuje on do historycznego sformułowania, bowiem pierwszy raz termin ustawa kagańcowa pojawił się w 1908 roku gdy niemiecki parlament Reichstag zakazywał stosowania publicznie języka polskiego w miejscowościach, w których Polacy stanowili mniej niż 60% obywateli.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza zagra w III lidze!

    33 kolejka IV ligi, a zarazem ostatnia w swoich wynikach okazała się zaskakująca, ale podsumować można ją stwierdzeniem, że Zawisza awansował do III ligi. To kolejny krok w odbudowywaniu bydgoskiej piłki nożnej, który kilka lat temu rozpoczął się w B klasie, najniższej klasie rozgrywkowej.

  • Zawisza pewnie pokonuje zespół z Włoclawka. Czekamy na potwierdzenie podtrzymania walkowera

    W zaległym meczu 29 kolejki Zawisza Bydgoszcz pokonał 5:1 Lidera Włocławek wracając na pozycję lidera IV ligi. Przed nami jedna kolejka – jeżeli w sobotę Zawisza i Włocłavia wygrają swoje mecze, to do III ligi awansuje bydgoski klub. Sprawę może jednak skomplikować cofnięcie walkowera jakim ukarana została Włocławia.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu